| olga39 a întrebat:

De ce e interzisa marijuana in Romania si in alte tari nu? Care sunt efectele de lunga durata?

Răspuns Câştigător
| georgehari a răspuns:

Pentru că există legi care o interzic. În alte ţări nu este interzisă pentru că nu există legi care să o interzică, pentru că există tradiţie, pentru că diferă morala, pentru că sunt state mai deschise la minte (interzicerea uneori duce la stimularea consumului). Pe termen lung, poate duce la tulburări psihice - anxietate, psihoze etc.

82 răspunsuri:
| Crisstttina a răspuns:

Am avea milioane de turisiti daca ar fi legala oh go on am scoate tara din criza.

| xVogue a răspuns:

Aici e ceva de genul : Marijuana iti distruge viata. Asa ca daca te prindem cu iarba la tine o sa te inchidem si o sa iti distrugem viata. Asta mi-a zis un gabor acum cateva zile pe strada si sincer e o porcarie ca nu se legalizeaza..pana la urma tot ce e interzis e mai interesant..ps. sunt consumatoare de asa ceva si chiar nu imi pare rau big grin O sa fumez toata viata mea.

| imscared a răspuns:

Marijuana este interzisa pentru un simplu fapt.Pentru ca multi romani nu fac scoala si sunt prosti(nu toti, exista si oameni intregi la cap). Si unii cum sunt prosti se duc fumeaza 4 jointuri si se mai intreaba dc a ajuns la spital... Eo sincer as vrea sa se legalizeze ca sa pot fuma si eu linistit ca m-am saturat de tigarile astea care iti face ditamai boala(am 14 ani). Cei drept eu cred ca nu e legalizata pentru ca(in afara comunismului) multe magazine in Romania nu sunt serioase si la cati copii de 8 ani am vazut fumand imi si imaginez pe strada un copil sa traga un joint de maria big grin.In Romania o sa se legalizeze ori cand o sa fie magazinele serioase ori cand o aparea presedinte un fumator de iarba.(sper sa fie a 2 a )

| Tudorg42 a răspuns:

Este interzisa din cauza impactului economic asupra vanzatorilor de tutun, din cauza mentalitatii oamenilor prosti din Romania care cand aud de orice substanta necunoscuta lor o numesc "drog" si din cauza traditiei romanilor de a consuma alcool si de a refuza alte substante recreative. Efectele ei sunt in mare parte benefice, cele daunatoare sunt mult mai putine decat la tutun spre exemplu...

| Ryuk a răspuns:

Marijuana e buna pentru romani sa mai iasa din starea asta de *** daca nu aveam asa ceva in tara eram morti noi tineretu va spun eu

| Firo a răspuns:

Multe comentarii, observ ca parerile difera foarte mult. evident e interzis dpdv financiar, nu umanitar, asta sa fiti siguri. orice lege cu scop umanitar de la noi e pentru a fi cat de cat in plan cu celelalte tari moderne. pe wikipedia gasiti informatii utile, avizate despre cannabis si orice altceva. tin sa zic doar ca rata de dependenta e cu 50% mai scazuta decat la tutun. apoi nu confundati efectele nocive ale cannabisului cu cele de etnobotanice. thc din cannabis e complet natural, are efecte halucinogene placute, creaza pofta de mancare, scade violenta si sa nu mai mentionez efectele asupra sanatatii. hai ca le mentionez: incetineste progresul tumorilor maligne, previne boli psihice gen alzheimer, atenueaza psihoza iar cel mai important zic eu e ca provoaca regenerare neuronala, si protejarea lor, deci va face mai dashteptzi. doza letala este cam de 70% din masa corporala, deci muriti mai usor daca mancati prea multe mere, ca 50kg de iarba nu fumeaza nimeni!

| cristinutza43 a răspuns:

Sunt legi care interzic marijuana in Romania. Dar dupa parerea mea e inutil interzicerea atat timp cat peste tot se vinde si se fumeaza.Adica e interzisa doar prin vorbe nu prin fapte.
Vorba romanului : "Legile sunt facute pentru a fi incalcate ".

| VALENTINO799 a răspuns:

Anul trecut au legalizat etnobotanicele sub porecla de legale" care distruge organismul,provoaca dependenta, mai rau te ucide. MARIHUANA nu provoaca dependentza, nu te distruge, stimuleaza neuronii, si totusi, nu este legala.Alcoolul este un drog care provoaca dependenta, se varsa direct in sange, distruge organismul, cat si pe tine in societate. Astia nu o sa faca nimic bun pentru tara.

| xman85 a răspuns:

Este interzisa deoarece noi suntem in urma cu 50 de ani...probabil in 2060 va fi legala si in Romania

| kenan683 a răspuns:

Pai de la marijuana incepi sa razi ca un prost! iti zic eu din propria experienta! eu ma ocup cu asa ceva

| Cosmin_5383 a răspuns:

In fabuloasa noastra tara, Romania, Marijuana, e o sursa buna de facut bani, atat timp cat exista mafie, asta inevitabil nu v-a inceta sa exista, poate se vor reprofila si ei intr-un final, dar intotdeauna or sa existe persoane slabe care sunt in jocul suprematiei si al banilor, poate atunci o vor legaliza, dar pana atunci e o sursa buna de produs bani, avand in vedere ca politia romana, o rusine, este politizata, nu actioneaza conform dreptatii, cat despre dependenta, mie personal imi creeaza dependenta dupa un timp indelungat, e o usoara dependenta psihica, uneori pot sa spun ca e impropriu spus dependenta, eu personal ma bucur ca am intelese-o. Iar in Olanda, nu o gasim pe strazi, doar in cofetarii, in prajituri, la baruri speciale unde te duci si te poti relaxa, in magazine si predomina, mai rar o intalnim pe strada, deoarece e legala nu e tolerata, sfatul meu este sa gandim liber, sa nu mai credem ce vedem la TV, sa invatam sa ii ascultam pe cei din jur nu sa ii mai credem, desigur, pentru cei ce stiu sa asculte, este sfatul meu, pentru ceilalti, sunt niste cuvinte aruncate la ameteala.

| bully a răspuns:

In loc sa fii legaliza ""drogurile usoare"" mai bine legaliza marijhoana pentru ca si efectul e diferit si in primul rand la etnobotanice nustii sigur din ce ingrediente este facut de exemplu dupa consumul unui plic de aceasa am citit pe abalajul sau si ghici ce scria ca este deodorant de masina... si mai sus putin ca nu este destina consumului uman si tocmai fumasemlaughing!

| sorinel_2506 a răspuns:

Daca as fi in locu` oamenilor care ne conduc as face in asa fel incat sa fie toata lumea fericita, adica.sa se fumeze doar in locuri special amenajate gen coffee shop`urile in Olanda, iar varsta minima de intrare in acele locuri sa fie 18 ani.iar cine doreste sa fumeze trebuie s`o faca decat acolo.nu ca in Olanda sa ai voie cu maxim 5 grame la tine sau ceva de genu`.in felul asta ar inceta si traficul in proportie de 80-90%.iar cine va fi prins cu marijuana la el sa fie aspru pedepsit. Parerea mea este ca asa ar fi un mod foarte bun de a impaca si "capra si varza".

Alte răspunsuri
| manutzu2k a răspuns:

Cum a zis si alex : "dragi baieti si fete MARIJUANA NU CREEAZA DEPENDENTA"
foarte adevarat... poate dependenta de stare (pentru ca e foarte relaxant)... daca intelegeti ce zic

asta e... prea incuiati "sefii" statului... v-am lasat ca am de rulatwinking

| Pufulici_2393 a răspuns:

Marijuana este interzisa peste tot in general, doar in unele tari este tolerata, cum ar fi Olanda. Sa nu credeti ca mergeti acolo si vedeti cum imping baloturi de cannabis pe strada.

Un alt fapt pentru care este interzisa planta de cannabis este acela ca este o planta din care se pot face multe lucruri, o planta minune. Se pot face uleiuri, diferiti plastici, etc. Pentru asta ar trebui sa va uitati la documentarele postate de alti aici.
In principal cannabisul reprezinta o amenintare pentru mari industriasi. Daca sar legaliza cannbisul in mod probabil nimeni nu ar mai cumpara alcool si tigari. Si cu toti stim ca numai in jurul celor doua se invart sume enorme de bani.

Efecte...

Un principal efect al marijuanei este acela ca amplifica simturile. Incercati ca sa mancati o ciocolata dupa ce ati fumat marijuana, si o sa fie cel mai bun lucru de pe pamant. Iar puteti incerca cu orice tip de mancare care va place si va fi acelasi efect.
Dar sa nu vorbim numai de mancare, ascultati muzica, uitati-va la un film, jucati-va ceva, este mult mai distractiv.
Sa nu mai vorbim ca a face sex high ii mult mai intens.

Marijuana nu este un drog care creeaza euforie, este doar un mijloc prin care poti sa atingi euforia.

Depedenta fizica nu da, singura dependenta am observat-o ca o au persoanele care nu fac prea multe, adica nu au o slujba, alte activitati de recreatie. Deci plictiseala cauzeaza dependenta de iarba.

| Black_7282 a răspuns:

Marijuana este interzisa pentru ca traim intr-o tara de ****,ai voie sa bei si sa faci ciroza, ai voie sa fumezi si sa faci cancer, dar marijuana nu afecteaza decat in exces...si marijuana nu e un drog.Este pur si simplu o planta.

@Laurentiu Daca tu crezi ca Marijuana da dependenta esti un mare minus(ca sa nu zic altceva)Marijuana nu da dependenta.Marijuana iti curata organele si iti deschide mintea.Intr-adevar daca consumi foarte multa iarba iti pierzi memoria.Asta este valabil si la tigari.
Prima oara documenteaza-te inainte sa comentezi.

| Laurentiu_5802 a răspuns:

Marijuana e interzisa pentru ca e un drog care da dependenta. Pe de o parte, si tigarile dau dependenta, dar de la tigari nu iti pierzi facultatile mintale...

| Crisstttina a răspuns (pentru Laurentiu_5802):

Prin tigari iti pierzi sanatatea oh go on

| Ovidiu_8387 a răspuns:

Marijuana e interzisa pentru ca guvernul Romaniei nu vrea sa scoata niste bani frumosi si nu vrea sa stopeze retele de traficanti... Uita-te ce turism e in Olanda si cati bani scoate statul din simpla legalizare a ierbii!

| alexandrua24 a răspuns:

Cannabis, sub toate formele ei, e interzisa pentru ca inca nu s-a putut determina cu precizie care sunt beneficiile si care sunt "daunele" pe care le aduce consumul. Pe de alta parte, nici la tigari nu s-a determinat ce efecte sunt pe termen lung, dar tutunul e deja o mare industrie...