| BestOfTheBest a întrebat:

Care sunt efectele marijuana? Negative si Pozitive.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| axeldavid a răspuns:

Pozitive pe moment si negative in timp.

| vali1985 a răspuns:

Negative pentru ca iti provoaca moartea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Efectele consumului pe termen scurt

- apatie, somnolenta, cresterea poftei de mancare;
- dificultate in identificarea temporala, deteriorarea memoriei de scurta durata;
- reducerea abilitatilor de concentrare si coordonare;
- cresterea ritmului cardiac;
- potential crescut de infarct in cazul persoanelor ce sufera de afectiuni cardiovasculare;
- ochi congestionati (inrositi);
- diminuarea inhibitiilor sociale;
- risc de paranoia, halucinatii, anxietate intensa.

Efectele consumului pe termen lung
- risc crescut de afectiuni pulmonare cronice, inclusiv cancer pulmonar;
- descresterea nivelului de testosteron in cazul persoanelor de sex masculin;
- cresterea nivelului de testosteron in cazul persoanelor de sex feminin;
- scaderea nivelului de sperma si dificultate in reproducere;
- risc crescut de infertilitate in cazul femeilor;
- diminuarea sau absenta placerii sexuale;
- dependenta psihologica care determina un necesar tot mai mare de drog, pentru obtinerea acelorasi efecte

| Lowkee a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt riscul de cancer e mai mic daca fumezi marijuana in loc de tutun

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Pozitive:
-are efect pozitiv asupra memoriei, unele substante continute in acest drog contribuind la dezvoltarea materiei cenusii din creier.
-stimuleaza dezvoltarea neuronilor, dupa cum spun cercetatorii de la Universitatea de Stat din Ohio
-THC, cea mai importanta substanta halucinogena continuta in marijuana, are, se pare, actiune antiinflamatorie asupra creierului, stimulind, totodata, cresterea celulelor nervoase
-relaxare
- intrarea intr-o noua realitate
-dezinhibare
-cresterea poftei de mancare
-imbunatatirea senzatiilor(gust, auz, vaz, tactil)
-efecte benefice si in cazuri de: Alzheimer, glaucom, scleroza in placi, dureri de diferite tipuri, insomnie, anorexie, depresie. Chiar si in cancer.
Efecte negative:
-afectarea memoriei
-apetit exagerat
-atacuri de panica
-anularea vointei si motivatiei
-halucinatii
- lipsa de coordonare neuromusculara
-eclansarea unor tulburari psihice(la cei cu predispozitie sau probleme preexistente).

| aDiDaSxD a răspuns:

Dependenta si consumul de droguri este in continua crestere ca urmare a activitatii necontrolate a magazinelor de vise si a distribuitorilor. Marijuana, cunoscuta si sub denumirea de iarba, este un drog ilegal, cu intensitate moderata, care in principiu are doar actiune de moment.

Efectele imediate ale acestui drog pot dura pana la 3 ore, dar putini consumatori stiu ca acest obicei are si efecte pe termen lung si ca inima, plamanii si creierul sunt afectate in mod negativ de consumul de marijuana.

Marijuana (preparata din diverse sortimente de Cannabis) contine pana la 400 de compusi chimici diferiti care afecteaza sanatatea pe termen lung, intr-un mod foarte puternic.

Efectele pe termen scurt provocate de marijuana sunt:
Perceptie vizuala, tactila si auditiva distorsionate
Probleme de memorare si invatare
Pierderea coordonarii
Dificultate in solutionarea problemelor de orice natura
Scaderea tensiunii arteriale
Cresterea frecventei cardiace
Anxietate, teama, atacuri de panica.
Efectele marijuanei asupra functionarii creierului

Celulele nervoase din creier absorb substantele chimice continute de marijuana, iar acest lucru poate afecta activitatea creierului si se poate manifesta prin: lipsa coordonarii miscarilor, probleme de concentrare, halucinatii, tulburari de memorie sau dezorientare.

Experimentele realizate pe animale si tesuturi umane au demonstrat ca fumatul de marijuana duce la o scadere puternica, pe termen scurt, a activitatilor creierului. De asemenea, un studiu efectuat in anul 1995 pe o serie de studenti consumatori inraiti de marijuana a demonstrat ca acestia nu au putut sa se concentreze la capacitate maxima timp de 24 de ore de la ultima utilizare de droguri.

Mai mult decat atat, acestia se confruntau cu stari de anxietate, depresii, tulburari psihotice, halucinatii etc.

Efectele marijuanei asupra functionarii inimii

Ritmul cardiac incepe sa creasca rapid in numai cateva minute de la primul fum de marijuana, in timp ce tensiunea arteriala scade direct proportional. Inima incepe sa bata cu 20 – 50 de batai pe minut, iar bataile cresc tot mai mult, mai ales daca fumatul este asociat cu anumite medicamente.

De asemenea, un studiu realizat in 2008 a demonstrat ca marijuana modifica proteinele din sange, lucru care este asociat cu boli de inima si accidente vasculare cerebrale.

Marijuana poate duce la cancer

Cantitatea de agenti cancerigeni din tigarile cu marijuana este cu 50% mai mare decat in tigarile cu tutun normal, ceea ce inseamna ca marijuana mareste riscul de imbolnavire cu pulmonar, mai ales in cazul consumatorilor inraiti.

Consumul de marijuana provoaca senzatia de arsuri si intepaturi in gura si gat, tuse puternica, dar si afectiuni grave la nivelul plamanilor din cauza acestor agenti chimici.

Marijuana si sarcina

Copiii nascuti de mame care au fumat marijuana in timpul sarcinii pot experiementa probleme neurologice, putere slaba de concentrare si invatare. De asemenea stimulii vizuali si puterea de acordare atentie detaliilor scad considerabil, ceea ce ii ingreuneaza activitatea psihica a copilului.

Alte probleme cauzate de consumul de marijuana
Scade nivelul de testosteron al barbatilor si calitatea spermei
Scade considerabil libidoul, mai ales in cazul celor care consuma in mod frecvent
Scade puterea de aparare a sistemului imunitar si creste riscul de imbolnavire.

| rutanklan a răspuns (pentru aDiDaSxD):

Si care sunt efectele negative?

| aDiDaSxD a răspuns (pentru rutanklan):

Citeste macar ce am scris rolling eyes

| rutanklan a răspuns (pentru aDiDaSxD):

Am citit. Care sunt efectele negative?

| BestOfTheBest explică (pentru aDiDaSxD):

Si daca sa zicem, fumezi doar o data? Care sunt urmarile?

| CrisaALEXANDRA a răspuns:

Evident ca vei ajunge sa vezi ca sunt negative sad

| Bubu_Bubu_1990 a răspuns:

Efectele pozitive sunt alea pentru care creezi mai frumos cum s-a mai zis pe moment alea negative sunt ca la tutunsmugNU PROVOACA DEPENDENTA! si nu este neaparat DROG se fumeaza ca si medicament depinde cum gandesti este folositoare si nu am patit nimic pana acum...Incearca si o sa vezismugsmugfunda?

| robertinio098 a răspuns:

Negative : iti forteaza creierul.Eu cand am fost in Italia copii de 12-13-14 ani fumau marijuana. Funda?

| luizagabriela a răspuns:

Daca fumezi in urmatoarele 30 de min o sa razi incontinuu si dupa depinde pe persoana o sa ti se para ca toata lumea se uita la tine...happy