| LisaJulie a întrebat:

De ce e islamul atât de strict? Și de ce majoritatea tarile musulmane au la baza legea Sharia și nu o constituție?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru un control mai strict al maselor de oameni.

| MistarGoGu a răspuns (pentru suntserios):

Scuza perfecta pentru " virusati " la creier! Ma mir ca nu converteste Kim Jong-un Coreea de Nord la islam sa conducă mai dictatorial prin aplicarea Sharia!

| MistarGoGu a răspuns (pentru suntserios):

Sper doar ca Vladimir Putin sa nu vadă postarea mea anterioară si sa ii treacă prin cap sa-i convertească pe rusi la islam! Iti dai seama ce tragedie ar fi pe consumatorii de vodka

| LisaJulie explică (pentru MistarGoGu):

Sunt diferite feluri de a controla oamenii dar eu cred ca unele tari musulmane chiar exagerează mai ales împotriva femeilor

| ioana748 a răspuns:

Nici ei nu pot intelege de ce femeile de la noi merg aproape dezbrăcate pe strada.
Adica si ei ar impune Sharia acolo unde nu este.
Fiecare cu regulile lor de functionare. Plusuri si minusuri in ambele parti.

| MistarGoGu a răspuns:

Doar in societatile islamice conservatoare se mai aplica Sharia *( Afganistan, Iran, Arabia Saudita )! Țările din Nordul Africii *( Maroc, Tunisia, Algeria sau Egipt ) sunt tot musulmane dar state laice *( cu parlament si instituții normale de drept - tribunale posibil sa mai aplice ceva din Sharia dar la un nivel redus )! Nu am auzit de turisti cu mâinile tăiate prin tarile enumerate anterior!
La fel In Turcia tot tara musulmană dar cu conducere laică!
În Nigeria gruparea teroristă Boko-haram ar mai aplica Sharia in cel mai violent mod *( cel extrem ) in parti din Nordul tarii unde isi fac ei de cap!

| MistarGoGu a răspuns:

Este chestie de percepție treaba cu stictetea din Islam! Pentru un crestin sau alta religie este posibil sa considere Islamul si Sharia ceva greu de suportat!

| Ioan3005 a răspuns:

Islamul nu este doar o religie este si o politică aspră.
Prim legea sharia guvernul poate conduce o țară cu o mână de fier am putea zice.
Această lege, nu-i dă omului multă importanță, să nu vorbim despre femei, care n-au nici un drept, nuci măcar să învețe, sunt interzise de școală, dacă se vede un fir de păr, sunt date la moarte, sunt otrăvite. etc.
Orice țară musulmană își dorește să aplice legea sharia.
Un ultimele vremuri, din ce în ce mai multe țări stabilesc acest guvern, cu ajutorul Iranului. și va continua.