| Sawarekh a întrebat:

De ce Israelul are cei mai multi dusmani?

De ce se doreste distrugerea lor de catre tarile musulmane?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Dacă timp de 2000 de ani ti-ai abandonat presupusul "pământ stramosesc" atunci automat nu mai e al tău. Ce vina au arabii care au locuit acolo timp de 2000 de ani? În 2000 de ani au loc schimbări imense de ordin genetic, lingvistic și asa mai departe. Asa cum noi nu mai suntem daci sau geți sau romani ci români, așa și evreii de azi nu mai sunt tocmai evreii de acu 2000 de ani. N-au niciun asupra acelui pământ și n-au niciun drept sa invadeze țara altora. E ca și cum eu mi-as vinde casa și peste 200 de ani stra-stra nepoții mei ar da buzna în casă și i-ar da afara pe proprietari motivând ca acu 200 de ani a fost a bunicului lor. E idiotic sa le iei partea invadatorilor și coloniștilor în problemă asta

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu plangi de mila crestinilor ca sunt suprimati?
Crestini care si-au impus religia cu crime odioase?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru suntserios):

Evreii nu sunt creștini, ei au propria lor religie, religia mozaică. Ești jalnic.

| suntserios a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Dude, inteleg ca iti aperi credinta, fie ea si in lucruri imaginare... dar citeste raspunsul, citeste si raspunsul celui caruia m-am adresat si daca tot nu intelegi o sa iti fac o schema. Promiti ca mai citesti atent de vreo 3 ori macar?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru suntserios):

Nu te-ai adresat nimănui, îmi pare rău să-ți zic. Sau poate a fost șters răspunsul de care zici, lucru pe care n-aveam cum să-l știu.

| suntserios a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Si-a sters raspunsul. Acum ce sa fac eu.

Da e ok cat de repede crestinul tolerant din tine trage concluzii si jigneste. Buna religia asta, ne face mai buni.

| Drimmero a răspuns:

E singura tara non-araba din Orient, de aia. Salbaticii de musulmani vor inghitirea Israelului dar e mai greu sa faca asta, Israelul e sustinuta de Occident + ca e o putere militara, nucleara, daca au marait barbosii lui Allah la ei au belit-o.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Drimmero):

"Salbaticii de arabi" cum îndrăznesc ei să-și apere țara de invadatori...

| Drimmero a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Palestina e la fel de inventata ca Israel. Evreii si arabii s-au razboit toata istoria lor, e irelevant cine are dreptate atat timp cat motivul razboaielor e religia, musulmanii mai mereu au vrut expansiune, Europa a ajuns un continent semi-musulman din cauza tolerantei prea mari pentru ei.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Drimmero):

Motivul războiului nu e deloc religia, ci pământul strămoșesc al arabilor din Palestina care au locuit acolo de 2000 de ani pana sa-la invadeze evreii ajutați de occident

| sabin89 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pământul strămoșesc e al evreilor, de pe vremea lui David și Solomon.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sabin89):

Evreii n-au mai locuit acolo de 2000 de ani. Înțeleg că sistemul de învățământ romanesc suge, dar te rog pune mana pe o carte de istorie în secunda asta. Vezi ce s-a întâmplat în anul 70 după Hristos și vorbim după.

| sabin89 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Am pus mâna pe o carte de istorie și am aflat că evreii au locuit acolo chiar mai înainte de David, adică de pe vremea lui Iosua până în anul 70. Deci, cam vreo mie și cinci sute de ani. Că romanii le-au dărâmat zidurile și templul și i-a obligat să fugă care încotro, ce vină au ei? Deci, al cui pământ strămoșesc este ăla?

| Sawarekh explică (pentru CostinAlamariu):

Interesant si concludent ce ai spus.
Cred ca ceva similar fac si Rusii acum, desii e un pic mai complicat.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sabin89):

Dacă timp de 2000 de ani ti-ai abandonat presupusul "pământ stramosesc" atunci automat nu mai e al tău. Ce vina au arabii care au locuit acolo timp de 2000 de ani? În 2000 de ani au loc schimbări imense de ordin genetic, lingvistic și asa mai departe. Asa cum noi nu mai suntem daci sau geți sau romani ci români, așa și evreii de azi nu mai sunt tocmai evreii de acu 2000 de ani. N-au niciun asupra acelui pământ și n-au niciun drept sa invadeze țara altora. E ca și cum eu mi-as vinde casa și peste 200 de ani stra-stra nepoții mei ar da buzna în casă și i-ar da afara pe proprietari motivând ca acu 200 de ani a fost a bunicului lor. E idiotic sa le iei partea invadatorilor și coloniștilor în problemă asta

| CostinAlamariu a răspuns:

Pentru că au intrat cu forța în țara lor, pentru că au genocidat sistematic populația arabă din Palestina, pentru că continuă să-i omoare și astăzi.

E ca și cum ai întreba de ce avea Germania nazista asa mulți dușmani...

| carevaescu a răspuns:

Motive istorice. Dar înființarea Israelului in 1947-49 nu a putut fi realizată fără sa expulzeze si sa exproprieze majoritatea arabilor ce traiau pe acele pamanturi, care până atunci se numeau Palestina. Bineînțeles asta a rezultat in conflicte cu mulți morti, mai ales in tabăra palestinienilor; israelienii avand suportul militar occidental.
Chiar dacă au trecut aproape 75 de ani de atunci, arabii încă cred că Israelul a ocupat un teritoriu arăbesc.
In continuu, israelineii își extind ocuparea pe teritoriile unde trăiesc palestinienii, expulzând, expatriand si eventual ucigand arabii care, bineînțeles, nu vor sa cedeze casele si pământurile lor.
Israelienii la randul lor zic că acel pământ le aparținea (lor, evreilor) acum câteva milenii.
Pentru mai multe detalii, vezi documentele istorice. E o problemă fascinant de complexă, dar îți dă și un insight in natura umană, istorie, structurile geopolitice, etc.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Pentru că sute de familii de palestinieni au fost deportate să se facă loc evreilor, care n-au mai trăit acolo în număr mare din secolul II d. Hr.