| Xenoverse a întrebat:

De ce la noi in tara nu sunt multi oamenii cu dizabilitati angajati la locurile de munca? De ce cei cu dizabilitati nu sunt bagati in seama si marginalizati?

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pentru ca la noi perceptia cu privire la cei cu dizabilitati e una gresita. E ca si cand ai fi inferior celorlalti care se considera normali, desi unii cu dizabilitati pot fi in alte privinte decat dizabilitatea lor mult mai normali decat cei ce se considera asa.
In Occident, bolnavii psihici sunt tratati la fel ca toti ceilalti oameni, nu e o rusine sa te duci la psiholog sau psihiatru, aici insa daca te duci imediat se considera ca ai probleme grave, si comportamentul fata de tine se schimba radical si dramatic.
E ca si cand cei ce au dizabilitati nu ar fi in stare de nimic, desi unii pot sa faca foarte bine unele lucruri. Insa e doar o parere gresita a noastra a romanilor.

| Adry05 a răspuns:

Pai e logic ca toti angajatorii vor prefera oameni sanatosi. Nu e vorba de marginalizare, dar in momentul cand platesti un salariu si-ti iei din profit pentru acel angajat, vrei macar sa ai parte de un serviciu macar bun.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca noi ca si natie suntem inca foarte inapoiati... ne lipseste ceva atat la educatie cat si la mentalitate

| Bebelucelu a răspuns:

Nu sunt marginalizati si da au locuri de munca dar unul fara picioare Nu poate sa fie constructor Asa ca na au pensie de handicap

| andreukk a răspuns:

Pentru ca pot avea dizabilitati ce ii impiedica sa munceasca si pentru asta primesc acele pensii pentru handicap.