| FkThRz a întrebat:

Este legal sa cumpar din alta tara de pe site-uri online (cum este amazon.com) produse de genul 'accesorii pentru telefoane' cu 50% mai ieftin decat in Romania, iar apoi sa le vand aici la pretul normal de pe piata romaneasca?
As dori un raspuns cat mai amanuntit sustinut de exemple.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este ilegal sa faci asta. Daca tu cumperi o singura husa si o vinzi cu profit, va trebui sa faci o declaratie la ANAF si sa platesti impozit pe profit. Poti sa o vinzi sub pretul de cumparare (adica o cumperi cu 20 de lei, o folosesti o zi si o vinzi second hand cu 18 lei FARA sa faci nici un profit).
Ai voie sa f o vinzi mai scump si sa obtii profit, atata timp cat platesti taxe si impozite, altfel sigur ca nu ai voie.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este legal, atata timp cat platesti taxe vamale, impozit, TVA si iti inregistrezi activitatea la Registrul Comertului.

| FkThRz explică (pentru Brigaela):

Ca sa imi inregistrez activitatea la Registrul Comertului nu ar trebui sa fiu PFA? Taxe vamale si TVA se platesc doar cand produsul vine din afara spatiului european. Si evident ca le platesc pentru ca nu tine de mine, dar ce e cu impozitul? Unde sa il platesc, de ce il platesc, cum stiu ca trebuie sau cand trebuie sa il platesc... Nu inteleg deloc partea asta cu impozitul.

| Brigaela a răspuns (pentru FkThRz):

Ba da, trebuie sa fii PFA. Taxe vamale se platesc daca vine sin afara Uniunii, TVA platesti daca nu a fost deja platit o data. Daca iti faci PFA si declari activitate de import si comert, va trebui sa declari profitul si sa platesti 18% din el, impozit pe profit. Exista mai multe formulare, mergi la ANAF si informeaza-te. Poti plati initial un contabil sa se ocupe de ele, daca tu nu ai cunostinte in domeniu, sau poti face un curs care sa te invetie despre lucrurile astea. Nu e simplu la inceput, dar pentru a demara o afecere de comert ai nevoie de niste pregatiri.

| FkThRz explică (pentru Brigaela):

Sa inteleg ca fara a fi PFA, fara a avea nici o autorizatie sau inregistrare la Registrul Comertului este ilegal sa cumpar din alta tara un produs mai ieftin si sa il vand aici mai scump decat l-am luat desi este chiar sub pretul pietei din Romania? De exemplu eu ca persoana normala... nu PFA, fara a emite facturi si chitanta/bon fiscal, fara a fi inregistrat la RC etc. cumpar de pe amazon.com o husa de telefon cu 20 lei, in Romania pretul ei fiind de 50 lei, si eu o vand cu 40 lei. Nu am voie sa fac asa ceva?

| Brigaela a răspuns (pentru FkThRz):

Da, este ilegal sa faci asta. Daca tu cumperi o singura husa si o vinzi cu profit, va trebui sa faci o declaratie la ANAF si sa platesti impozit pe profit. Poti sa o vinzi sub pretul de cumparare (adica o cumperi cu 20 de lei, o folosesti o zi si o vinzi second hand cu 18 lei FARA sa faci nici un profit).
Ai voie sa f o vinzi mai scump si sa obtii profit, atata timp cat platesti taxe si impozite, altfel sigur ca nu ai voie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat toate tranzactiile se fac legal (adica platesti impozite la stat, emiti facturi samd )

| FkThRz explică (pentru suntserios):

Pai eu ma refeream ca persoana fizica neautorizata, ca mine, ca tine, ca toata lumea asta "de rand". Ce impozite sa platesc? Pe mercador sau site-urile din Romania am vazut ca poti alege daca vinzi cu factura sau fara... Chiar trebuie sa emit factura si bon fiscal sau chitanta ca persoanele fizice autorizate?!

| zaratu a răspuns:

Normal ce ii intereseaza pe ei ce faci tu cu husa in Romania ai platit coletul pa si la gara

| Strepix a răspuns:

Daca in Romania se faca asa ceva, de ce nu

| MaximClaudiu a răspuns:

Daca te prinde la vama, s-ar putea sa stai la mititica...

| ombladon a răspuns (pentru MaximClaudiu):

Sa te prida la vama ca ai la tine 3 perechi de casti, 2 carcase de telefoane si 5 carduri de memorie? Este ilegal asa ceva?

| FkThRz explică (pentru MaximClaudiu):

Pentru ce anume? Imi poti arata o lege sau ceva mai concret? Cum a spus si @ombladon, ce este ilegal in a cumpara produse... legale.laughing Prin faza asta am trecut, am cumparat din alte tari si poate oricine sa faca asta legal. Intrebarea mea este daca pot vinde mai departe in Romania.

| alexSMK44 a răspuns:

Da

| Addush a răspuns:

E legal sa cumperei dar sa vinzi numai cu anumite acte.

| FkThRz explică (pentru Addush):

Eu fiind persoana fizica neautorizata nu pot emite nici un act. Trebuie sa fiu PFA pentru a emite o factura fiscala, bon fiscal/chitanta, iar eu inca nu am ajuns la acel prag.

| BlackCatDesignHD a răspuns:

Pai, in Romania te iei dupa legea de pret din tara noastra, daca cumperi de pe amazon sau alte site-uri internationale si vinzi mai departe in Romania, probabil e legal

| SuperbTactician a răspuns:

Pai de ce sa nu fie legal? Daca tu cumperi un produs pe numele tau, automat iti apartine si poti face ce vrei cu el.