| jasmina a întrebat:

Este nevoie de recunoasterea unei sentinte de divort pronuntata in Ungaria daca doresc sa-i fac pasaport copilului minor care mi-a fost incredintat? Precizez ca cu sentinta tradusa si legalizata eu deja in 2008 am facut pasaport, m-am recasatorit si nu mi-au cerit nici o recunoastere, acum m-au refuzat la pasapoarte cand am vrut sa-i fac pasaport individual, ceva lege noua? Nu conteaza ca suntem in UE?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit art. 21 din Regulamentul CE nr. 2001/2003 hotararea pronuntata intr-un stat membru este recunoscuta in celelalte state membre fara a fi nevoie de vreo alta procedura. Nici Legea nr. 105/1992 privind reglementarea raporturilor de drept international privat nu cere recunoasterea, decat in cazul ca hotararea straina urmeaza a fi pusa in executare silita si debitorul se opune. De asemenea Legea nr. 248/2005 privind libera circulatie a romanilor in strainatate prevede, la art. 17 ca minorului sub 14 ani i se elibereaza pasaport la cererea parintelui caruia i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca, fara a distinge unde a fost pronuntata hotararea. Nu stiu sa existe o alta lege care sa modifice actele normative indicate. Le poti citi si tu pe toate trei, le gasesti dand o cautare cu fiecare. Numai bine!