| alexalexandrusincerul a întrebat:

Exista vreo sanctiune daca cineva scutura un pamatuf de praf pe geam(sau orice altceva plin de praf )si dedesubt sunt masini?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ar fi ar trebui sa amendeze si vantul ca ala aduce mult praf

| Nilsson a răspuns:

Chiar daca ar exista ma indoiesc ca le-ar aplica cineva intr-o tara in care nici cei care isi bat sotiile sau copiii nu sunt sanctionati intotdeauna.

| teo530 a răspuns:

Întrebare mai penibilă n-am auzit în viaţa mea. Ce amendă să primeşti? Că se pun 2 scame pe maşină? Eu scutur mereu mătura de praf pe geam, pe bara de la sârmele de rufe şi mă uit doar să nu aibă vecinii de sub mine (stau la bloc) rufe pe sârmă, să nu le umplu de praf. Nici pentru asta nu poţi lua amendă dar ţine de bun simţ. Cum ar fi să te duci la poliţie să faci o plângere că vecinul de deasupra ta a scuturat pe geam pămătuful sau mătura şi ţi s-a pus ţie praf pe maşină sau pe rufelaughing.

| alexalexandrusincerul explică (pentru teo530):

Ma refeream la orice plin de praf, nu numai pamatuf... nu am formulat bine...am zis sa intreb, ai dreptate, poate e stupid...am zis sa ma informez totusi

| PetruM a răspuns:

Da, dacă scuturarea pămătufului sau a covorului produce o pagubă vecinului de dedesubt, cu intenție și vinovăție, se poate aplica chiar și o pedeapsă penală pe lângă obligația de reparare a pagubei.

| teo530 a răspuns (pentru PetruM):

Ce pagubă man?! Că i se pune praf pe maşină sau pe rufe? Dă-o dracu de maşină că o duce la spălătorie, rufele le scuturi şi poate le mai bagi o dată la spălat.

| PetruM a răspuns (pentru teo530):

Că i de pune praful pe unica sa cămașa pusă la uscat iar asta îl împiedică să ajungă la timp la serviciu, sau că i se pătează cămașa de la soluțiile de curățenie din pămătuf poate fi o pagubă care să atragă răspunderea. Legea pedepsește intenția mai mult decât paguba. Nu uita că la tentativă nu există pagubă și totuși sunt mii de condamnați pentru tentativă.

| teo530 a răspuns (pentru PetruM):

Oricum nu amendează nimeni.

| PetruM a răspuns:

Dacă partea vătămată reclamă va amenda poliția și va putea și trimite în judecată pentru repararea prejudiciului.