| sdfgsdfsvsd a întrebat:

Hei TPU

Care credeti ca este adevarul despre noua ordine mondiala si illuminati?

Exista mii de pareri diferite : CA illuminati exista, ca nu exista, ca au legatura cu diavolul, ca nu au legatura cu diavolul, ca conduc intreaga lume, ca nu au o putere atat de mare precum se spune, ca vor sa reduca populatia globala, ca vor sa ne controleze si sa ne manipuleze cat mai usor...

Sincer am tot auzit sute de pareri si nu mai stiu ce sa cred si nici nu pot sa imi dau seama care ar fi adevarul!

Dar stiu un lucru sigur si acela este ca ei exista deoarece vad semnele si vad cum foarte multe lucruri care in trecut au fost considerate conspiratii incep sa se adevereasca incetul cu incetul...

Tot citesc incontinu despre acest subiect si deja a devenit o obsesie pentru mine crying( Vreau sa aflu adevarul, vreau sa stiu ce se intampla cu lumea in care traiesc, vreau sa stiu ce ni se pregateste, ce se pune la cale!

Voi ce parere aveti legat de acest lucru? Va rog sa imi raspundeti putin mai elaborat daca doriti! Si nu raspundeti daca nu sunteti cat de cat informati in legatura cu subiectul si nu aveti cel putin 17 ani ok? Asi dori sa primesc un raspuns sau o parere matura happy

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Illuminati in ziua de azi: teorie paranoida a conspiratiei.

| tudorvolcano a răspuns:

Răspunsul meu va fi împărțit în două : fapte și ipoteze.
Fapte : illuminati au fost un grup fondat în Bavaria în secolul 18 de către Weishaupt. Mare parte din membri erau francmasoni care erau antimonarhiști și atei. S-au răspândit peste întreaga Europă. Ulterior guvernul bavarez și mai târziu întregul imperiu romano-german decide să-i aresteze pe toți membrii organizației pentru conspirarea împotriva tuturor religiilor și monarhiilor din Europa.
Ipoteze : organizația a continuat în secret practicând satanismul, influențând oameni ca de exemplu evreul Karl Marx, un satanist pe timpul stutenției și ulterior un ateu, el fiind creatorul comunismului. În timpul URSS documentele secrete KGB aveau însemnul illuminati în miniatură ( ochiul atotștiitor ). Sunt ipoteze că grupul Bilderberg, Skull n'Bones, Bohemian Grove sunt grupuri create de către illuminati. Toate au legătură cu lojele francmasonice.
Este o continuitate a societăților secrete : Kaballah - Secte iudaice -Islam ( nu vreau să insult pe practicanții acestei religii, doar că pe vremea lui Mahomed mulți dintre prietenii săi au scornit idei care au dus către creerea unor secte și a unor societăți secrete ) -Templieri - Rozicruci -Francmasoni - Illuminati - Comunismul - Restul societăților care au fost create recent sau mai de demult.

| doctorandus a răspuns (pentru tudorvolcano):

Masoneria nu face religie si nici politica. Plus ca pe vremea aia francmasoneria nu admitea atei. Karl Marx a invatat comunismul de la o organizatie revolutionara crestina, inspirata din ce scrie la Faptele Apostolilor, in timp ce era el insusi crestin. Marx nu a fost niciodata satanist, in schimb a renuntat la credinta si a devenit ateu. Marx considera ca marxistii sunt niste neispraviti si nu se considera marxist.

| tudorvolcano a răspuns (pentru doctorandus):

Dezinformare totală.
Masoneria nu admitea atei, dar era ușor să penetrezi organizația ca ateu. Ateii au plecat din masonerie și s-au alăturat illuminati. Masoneria face politică din secolul 18, deci de 300 de ani. Din oamenii politici care au semnat independența SUA majoritatea era masonă. Uită-te la cum e tipărit dolarul cu ochiul atotvăzător.
Din păcate pentru comuniști Karl Marx era de etnie evreu. A fost creștin până la sfârșitul liceului, dar ulterior a aderat la satanism. A scris o carte despre satanism pe la 19-20 de ani când era student. El a creat o ideologie care duce către nimicirea unui stat. E adevărat că nu a aplicat ideologia pe sine însuși deoarece știa că putea intra în faliment.

| doctorandus a răspuns (pentru tudorvolcano):

Pai masonii au dreptul sa faca politica, dar o fac pe cont propriu. Masoneria ca organizatie nu face politica (nu impune o ideologie politica membrilor ei).

| tudorvolcano a răspuns (pentru doctorandus):

Vorbești în numele masoneriei? Masonii se știe că au cu toții legătură între ei. Ideologia politică este pentru ei ceva numai de fațadă pentru a apăra interesele organizației.

| doctorandus a răspuns (pentru tudorvolcano):

In masonerie sunt interzise discutiile despre religie si politica, pentru ca ele sunt subiecte care dezbina oamenii si conduc la certuri, iar masoneria cauta unitatea si armonia. Oamenii de buna credinta nu pot cadea de acord care religie si care partid are dreptate, asa despre astea nu se discuta in masonerie.

| tudorvolcano a răspuns (pentru doctorandus):

Ce grad ai în masonerie? Religia și politica sunt ceva de fațadă pentru masoni, așa cum am spus înainte. Nu cred că un mason ar fi mai atașat de o religie sau de o ideologie decât de loja de care aparține.