| Sonia822 a întrebat:

In cazul eliberarii unui detinut periculos, cine ia decizia finala, penitenciarul sau vreo instanta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatie.
In cazul ca si-a ispasit pedeapsa integral atunci penitenciarul il pune in libertate, nu intervin alte organe.
In cazul ca detinutul a solicitat liberarea conditionata atunci cererea trece prin 2 filtre: comisia din penitenciar si instanta de judecata. Comisia din penitenciar poate propune liberarea conditionata dar doar instanta de judecata poate hotari liberarea sau respingerea acesteia, detinutul avand si calea de atac daca prima instanta i-a respins cererea.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un judecător.

| doctorandus a răspuns:

Daca si-a ispasit pedeapsa, iese pe poarta inchisorii. Sau poate fi eliberat conditionat, ca guru Bivolaru, pentru buna purtare.

Doar daca este internat fortat la nebuni iese cand se vindeca.

| romeo78 a răspuns:

Legea eliberării condiționate. Ținând cont că sentința de executare a unei pedepse privative de libertate este dată de o instanță, întreruperea executării unei pedepse privative de libertate este dată tot de o instanță judecătorească pe baza unui dosar de suspendare a privațiunii de libertate.
Ca și la dosarul de condamnare, la dosarul de eliberare sunt implicate mai multe instituții, persoane, avocatul inculpatului, procur.
Instanța constată legalitatea actelor din dosar, încadrarea lor și audiază inculpatul.
Deci, instanța doar ia act și legalizează eliberarea condiționată.

| Reghqen a răspuns:

Deciziile le ia înstanța în majoritatea cazurilor

| RowseRj a răspuns:

Instanța