| AllexaB1234 a întrebat:

Sunt minoara am aproape 17 ani, am un prieten care este detinut la Penitenciarul din Deva. Intrebarea mea este : As putea merge la vizita fara un major?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, conform Regulamentului de aplicare a legii privind executarea pedepselor privative de libertate, citez:
"ART.39.Persoanele vizitatoare
  (1) Persoanele private de libertate pot fi vizitate de sot sau sotie ori de rudele până la gradul al IV-lea inclusiv. Cu consimtamantul persoanei private de libertate, aceasta poate fi vizitata şi de alte persoane, cu aprobarea scrisa a directorului locului de detinere.
  (2) Persoanele vizitatoare nu pot vizita simultan doua sau mai multe persoane private de libertate. Prin excepţie, sotul sau sotia ori rudele până la gradul al IV-lea inclusiv pot vizita simultan doua sau mai multe persoane private de libertate, cu respectarea regulilor de acordare a vizitei, corespunzătoare regimului de executare cel mai sever în care se afla una dintre persoanele vizitate.
  (3) Numărul de persoane care pot vizita simultan una sau mai multe persoane private de libertate poate fi limitat, prin decizie motivata a directorului penitenciarului, în cazul în care nu sunt condiţii pentru desfăşurarea în condiţii normale a vizitei. Copiii în vârsta de până la 14 ani pot vizita persoana privată de libertate numai însoţiţi de o persoană majoră.
  (4) Persoana sosita în vizita este obligata să-şi dovedeasca identitatea. Dovada identităţii se face cu cartea sau buletinul de identitate, cu pasaportul sau cu orice alt act prevăzut cu fotografie, emis de o autoritate a statului al cărui cetatean sau rezident este. În caz de indoieli asupra realitatii identităţii, vizita nu se aproba."

| AllexaB1234 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Tocmai astazi am sunat sa fac programare pentru a vizita pe cineva la penitenciar si mi s-a spus ca nu se poate sa merg fara un adult daca sunt minora. Si da, este adevarat, se poate, deoarece pana in prezent tot singura am efectuat vizitele.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar minorii pana la 14 ani trebuie sa mearga insotiti de un major. Pesemne cel care ti-a spus nu cunoaste Regulamentul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ma gandeam ca e cu subinteles din moment ce a specificat ca are 17 ani. Daca ai buletin, ai liber la vizite.

5 răspunsuri:
| NOBODY a răspuns:

Da, conform legislației se poate.