| anonim_4396 a întrebat:

In momentul cand trebuie sa dau banii pe masina? dupa ce fac contract de vanzare-cumparare si dupa ce imi da fiscalul si actele masinii? si cat timp pot sa circul cu ea fara sa o trec pe numele meu? si ce acte ar trebui sa imi dea la masina?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pretul masinii se plateste in momentul incheierii contractului de vanzare-cumparare si dupa ce ti-a dat toate actele necesare, inclusiv cele ale masinii. De asemenea va puteti intelege si asupra altor modalitati de plata.
Daca vrei sa circuli cu ea masina trebuie inmatriculata pe numele tau in termen de 30 de zile de la data cumpararii.

| AgathaRo a răspuns:

In mod normal dai banii pe masina dupa ce ai toate actele in posesia ta. (Cartea masinii, talon, contract cv, neurmarirea fiscala)

| adrian972 a răspuns:

Daca ai cumparat o masina si nu este momentan trecuta pe numele tau trebuie sa faci o "procura" un act cu vanzatorul si sa o prezinti la politie.Procura o sa expire in jur de 6 luni. Asa ca poti conduce fara probleme.

| catalingl a răspuns (pentru adrian972):

Si procura unde pot sa o fac? si cam cat costa?

| adrian972 a răspuns (pentru catalingl):

Poftim aici un link cam ce este procura si cum o poti face si cat costa. http://www.monitorulexpres.ro/? mod=monitorulexpres&p=tematic_nou&s_id=20153