Întrebare recomandată | -=AleCS=- a întrebat:

Intrebare, la alegerile de maine, se poate vota in alta localitate decat ceea in care respectivul are domiciliul, in acelasi judet?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca regula nu se poate vota decat in localitatea de domiciliu si numai la sectia de votare la care este arondata localitatea sau strada ta.
Prin exceptie se poate vota:
-in localitatea unde ai rezidenta (flotant), daca esti trecut in lista electorala permanenta;
-membrii comisiei de la sectia de votare, chiar daca nu sunt arondati la acea sectie;
-politistii si jandarmii aflati in misiune(la sectia pe care o pazesc);
-candidatii pentru deputati sau senatori, la oricare dintre sectiile de votare din circumscriptia unde candideaza.

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa votezi numai in colegiul tau si la sectia unde esti arondata.

| PotatoMustDie a răspuns:

Nu, trebuie sa fie in localitatea in care scrie pe buletin, astia se uita neaparat la asta.

| codrincodrin a răspuns:

Nu se poate.

| împartezâmbete a răspuns:

Ai dreptul sa votezi doar in resedinta de judet!

| Mee a răspuns:

Da.

| Gyganzie a răspuns:

VOTATI da la deschiderea mineritului in Rosia Montana.