| bogdanmuresan97 a întrebat:

M-am înscris într-un partid politic doar ca sa îmi umplu timpul liber cu o ocupație de care sunt pasionat. Însă mă tentează ideea de a candida pentru a fi pe lista de parlamentar. Menționez că deși am terminat facultatea nu am licența și am lucrat doar ca și casier. Credeți că ar fi realista ideea? Si ar trebui ca cineva fără licență și cu ocupația de casier sa fie într-o astfel de funcție?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a candida sunt doar 2 conditii obligatorii, respectiv sa ai varsta ceruta si sa nu-ti fie interzis dreptul de a fi ales.
In rest nu conteaza, bani sa ai si sprijinul unui partid cu alegatori mai multi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ar fi conditii care tin de educatie ca sa ajungi parlamentar ar f tara asta mai departe.

In politica o dorinta e realista in doua cazuri:

- ori aduci bani foarte foarte multi bani si expunere pentru partid
- ori pupi in c.ur fix ce trebuie, cand trebuie si mai ales cat trebuie

studiile, performantele, credintele politice... irelevante

| doctorandus a răspuns:

Ca sa fii pus pe un loc eligibil trebuie sa fii foarte bogat si sa dai multi bani la partid sau in alt mod sa aduci mari servicii partidului. Altfel sunt multi pe liste care nu vor fi alesi niciodata.

| johnnny123 a răspuns:

"M-am înscris într-un partid politic doar ca sa îmi umplu timpul liber"

Păi din moment ce spui că ești pasionat de asta și că aspiri să ajungi parlamentar, rezultă că nu te-ai înscris "doar ca să-ți umpli timpul liber".

"Credeți că ar fi realista ideea?"
Depinde de cât de "descurcăreț" ești. Și când spun "descurcăreț" mă refer la un cumul de trăsături, nu toate lăudabile.

"Si ar trebui ca cineva fără licență și cu ocupația de casier sa fie într-o astfel de funcție?"

Ce "ar trebui să fie" și "ce este" sunt din păcate două lucruri diferite. Ar trebui ca politica să fie populată de oameni integri și foarte bine pregătiți, care muncesc exclusiv în interesul poporului. În realitate însă, politicienii de genul ăsta sunt foarte rari și se pierd în masa de politicieni fără integritate, fără pregătire și fără scrupule.

| bogdanmuresan97 explică (pentru johnnny123):

Evident că înscrierea în partid e mai veche decât aspirația de a ajunge în parlament.

| gabicoo a răspuns:

Și postatul de cretinisme pe TPU este sarcină de partid sau o faci doar că să-ți umpli timpul liber?

| bogdanmuresan97 explică (pentru gabicoo):

Ce e atât de cretin la o simpla întrebare pentru a avea mai multe păreri neutre. Eu nu frecventez site-urile gen TPU asta fiind doar o excepție.

| carevaescu a răspuns:

Intrebarea "daca ar trebui" este una morala. Crezi ca vei aduce un bine in lume daca esti pus într-o funcție de leader?
Daca vrei doar sa-ti urmezi "pasiunea" atunci raspunsul este clar.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Lista de parlamentar este echivalentul unui pupincurist în România.
Pe lista de parlamentar al unui partid politic sunt puși pupincuriștii, afaceriștii de partid, sinecurile, amantele, soțiile, rudele pe locurile eligibile.
Iar, undeva la subsol se pun umpluturile, slugile care să umple lista.
În România, indiferent de epocă, politica niciodată nu s-a făcut pe meritul unui om, decât foarte, foarte rar, eventual când țara noastră era în situații dificile, excepționale și era nevoie de oameni care să gestioneze corect situația respectivă.
Ca nou membru al unui partid politic, trebuie să vă gândiți la o candidatură în parlament peste 4 ani, iar până atunci porniți de jos în acel partid, dovediți că puteți fi un lider, dovediți că puteți conduce o campanie electorală locală, vă dați bine pe lângă liderii județeni ai partidului respectiv! Dar, cel mai important, terminați o facultate, să aveți studii superioare!