| Anonimul151 a întrebat:

Nu înțeleg de ce, dar aud din ce în mai multe vorbe despre acest subiect.

"Nu se poate face școala de șoferi cu buletinul de 14 ani" - Persoanele care zic asta zic ca te considera tot minor, dar logic că nu e așa... Cel puțin așa zic eu.

"Nu poți da examenul / sala cu buletinul de 14 ani".

Situația este așa: Am împlinit deja 18 ani, dar nu mi am schimbat buletinul deoarece e valabil pana în decembrie 2024. Nu avea rost și sens să îl schimb dacă e valabil. Plus că dacă e valabil, nu mă consideră nici o autoritate fie vorba de poliție sau altă instituție cum zic unii, ca te consideră "minor" cu același buletin. Ei zic ca e obligatoriu sa îl schimb, din aceasta cauza. Chiar dacă nu e expirat.

Ceea ce aș vrea să aflu, există vre o lege sau ceva de genul care sa menționeze așa ceva? Că nu am voie să dau examenul practic și sala pentru permis? Aș vrea să le dovedesc acelor persoane că nu e așa cum zic ei...

Adică mi se pare ciudat dacă am încă același buletin ( de 14 ani ) care e valabil cum spuneam... Și dacă aș vrea să dau de permis sa trebuiască obligatoriu să îmi fac buletinul 18 ani. Mai repede...

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vorbesc prostii cei care spun ce-ai indicat, nu este nimic adevarat.
Cartea de identitate este valabila pana la expirare si poti face scoala de conducere si sa sustii examinarea pe toata durata valabilitatii CI actuale.
Se poate preschimba CI cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii.

| Anonimul151 explică (pentru Ioandelasal):

Așa știu și eu, doar ca am vrut sa ma asigur. Eu le am tot spus celor care tot au spus ceea ce am scris în întrebare ca e fals, ca nu e adevărat ceea ce spun ei. Din moment ce e valabil se poate folosi atât la școala de șoferi cât și prin alte instituții. După expirare normal ca voi face altul... Părerea mea e că nu ar avea rost sa fac pana atunci altul...

Și chestia cum ca m ar considera minor e chiar penibilă din moment ce sunt major și buletinul e valabil. Nu are nici un sens ce spun ei...

| darrio2007 a răspuns:

Nu este adevarat. Auzi aceste vorbe de la nestiutori. Atata timp cat este valabil poti da de permis.

| MihaelaDart a răspuns:

Nu mai apleca urechea pe la alți prieteni. Cartea de identitate este valabila 10 ani. Bineînțeles că poți da la școala de șoferi.

| Anonimul151 explică (pentru MihaelaDart):

Știu că este valabil 10 ani. Doar că eu îl am pe primul buletin, cum se spune cel de 14 ani. Iar acum cum am împlinit 18 ani nu l am făcut pe celălalt din cauza că încă e valabil.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Anonimul151):

Primul buletin are valabilitate 10 ani, nu exista alt buletin de la 18 ani. Îl folosești pe același oriunde. Este valabil pana expira și îl folosești oriunde dorești.
Poți întreba și la politie dacă tu încă susții ce spun alții.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista buletin de 14 ani sau de 18 ani. Exista buletin care expira. Atât timp când e in termenul de valabilitate poți face școală de șoferi cu el indiferent de când a fost emis.

| ioana748 a răspuns:

Nu este adevarat, poti folosi buletinul actual pentru inscrierea la scoala de soferi si participarea la examen.
Ai un CNP cu data nașterii si acesta se ia in considerare.
La o adică puteai avea carnet de la 16 ani pentru B1.
Mult succes,

| Anonimul151 explică (pentru ioana748):

Mulțumesc pentru răspuns