| 2Bad a întrebat:

Pentru avocati sau studenti la drept: tocmai am primit o chitanta pe numele altei persoane( acea persoana nefiind de fata). Mai exact eu sunt major si am primit chitanta pe numele tatalui meu care nu era acolo si nu stia nimic despre asta. Cei care mi-au dat
chitanta au facut o ilegalitate? Pot sa ma duc la ANAF sau la politie cu acest lucru?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca este chitanta de la firma de modeling de care intrebai ieri.
In mod normal trebuiau sa-ti dea chitanta pe numele tau, mai ales ca esti major. In orice caz ti-au dat chitanta pentru banii dati, asa ca n-au savarsit nici o ilegalitate si n-ai de ce reclama la ANAF.
Daca tu consideri ca ai fost inselat de firma poti sa depui o plangere penala, eventual pentru inselaciune.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce spanac ai vrea sa faci asta?

| 2Bad explică (pentru suntserios):

Pentru ca acea firma este o firma fantoma care trage tepe...si eu sunt unul dintre cei care a luat teapa

| suntserios a răspuns (pentru 2Bad):

Pai atunci fa plangere pentru inselaciune nu pentru rahaturi din astea