| Xorenus a întrebat:

Salut,

Am o intrebare legata de scoala de soferi :

Am inceput scoala de soferi de mai bine de un an, si din motive personale nu am tot amanat-o iar acum cand am reluat-o aflu de la cei de la scoala de soferi ca mi-a expirat deoarece nu am finalizat-o intr-un an de la data terminarii celor 30 de ore de condus.

Intrebarea mea e legata de o situatie mai speciala, eu am finalizat cele 30 de ore acum mai bine de un an(24.08.2011), dar inainte sa treaca un an de cand am terminat cele 30 de ore mi-am mai luat cateva ore suplimentare(14.08.2012).

Cei de la scoala de soferi sustin ca dosarul expira la un an dupa ce am terminat de condus cele 30 de ore ca asa este legislatia, dar eu nu am gasit informatia sub forma aceasta ci doar ca dosarul expira la un an dupa ultimul curs de condus, care in caziul meu e in (14.08.2012). Deci pana la urma cum este? Se specifica undeva ca trebuie terminata la un an dupa cele 30 de ore de condus sau daca iti iei ore suplimentare in decursul acelui an iti mai prelungesti perioada cu un an din momentul in care ti le iei?

Va multumesc anticipat.
Adrian

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu ce ti-au spus exact cei de la scoala de soferi si ce-ai inteles tu.
Am puternica impresie ca faci o confuzie, nu este vorba de expirarea scolii de soferi ci de expirarea termenului in care te puteai prezenta la examenele teoretic si practic si acest termen este de un an de la terminarea scolii. Faptul ca ai luat cateva ore suplimentare nu face ca perioada de terminare sa fie socotita in acest an, tu ai terminat anul trecut. Termenul de 1 an este prevazut in Ordinul MAI nr.268/2010, privind examinarea pentru permisul de conducere. Va trebui sa faci iarasi scoala si numai dupa terminarea ei te vei putea prezenta pentru examinare. Din pacate asta este si n-ai ce face. Numai bine!

| Xorenus explică (pentru Ioandelasal):

Mersi mult pentru raspuns si pentru rapiditate. Mai am o singura nelamurire, ce inseamna exact "terminarea scolii"? Terminarea orelor obligatorii de condus si a cursurilor? Sau este un examen final de dat in cadrul scolii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Xorenus):

Terminarea inseamna ca ai facut complet orele de teorie (legislatie rutiera) si de practica (invatarea conducerii) prevazute in program. Nu stiu sa se dea examen la terminare.