| Shadow136o a întrebat:

Salut! Astazi am trecut prin loc nepermis. Practic am traversat strada dar nu pe trecerea de pietoni și m-a văzut politia. Când am trecut, strada era goala, nicio mașina. De pe alta strada, o mașină de politie locala a făcut stânga și au ajuns pe drumul unde am trecut eu. M-au văzut, claxon apoi girofar, cu Dacia lor pedala pana la podea și apoi frana brusca și au venit la mine. M-au oprit, mi-au cerut datele dar nu mi-au dat amenda și nici avertisment. Doar un avertisment "verbal". Ideea e ca nu știam ce sa fac în momentul în care i-am auzit. Dacă sa stau sau sa fug, dar am stat. Dacă fugeam și ma prindeau, ce consecințe as fi avut? Și dacă nu m-ar fi prins, ar fi putut cumva sa ma prindă? Menționez ca sunt 2 camere în zona aia.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sanctiunea de avertisment pentru contraventie se da verbal, nu se face in scris. Si daca se aplica aceasta sanctiune nu este nevoie de intocmirea unui proces-verbal de contraventie.
Daca fugeai si te prindeau in mod sigur ai fi fost sanctionat cu amenda.

| Shadow136o explică (pentru Ioandelasal):

In aprilie am primit avertisment prin proces verbal, dat pe loc pentru ca nu aveam masca in tren.

| Violleta2022 a răspuns:

Te-ar fi prins oricum si atunci chiar era de rau, fiindca te duceau la Politie si te interogau, crezand ca ai fugit pentru ca aveai asupra ta droguri sau alte chestii ilegale.
Bineinteles ca tot ti-ar fi dat amenda, pentru frustrarea si oboseala lor.

Ai scapat usor de data asta, doar cu o mustrare verbala, dar daca data viitoare treci strada tot aiurea, s-ar putea sa dai peste alt politist, mai putin cumsecade, care sa-ti dea amenda.

Retine: legea se respecta intotdeauna, indiferent ca-i strada goala sau plina, traversarea facandu-se NUMAI pe trecerea de pietoni.

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca se da amenda si daca treci strada cu telefonul la ureche, sau vorbind!

| tudorvolcano a răspuns:

Într-o zi, când mă plimbam undeva în Belgia, poliția a oprit, deși avea verde, ca să mă lase să trec, deși avem roșu laughing.

De obicei, primii amendați sunt șoferii, pietonii și ei, dar nu sunt așa importanți, pentru că nu sunt un risc pentru alte persoane.
La noi în România, poliția chiar te amendează. Ai scăpat foarte bine doar cu un avertisment verbal, erai pasibil de amendă.

| geoconda a răspuns:

Nu cunosc eu legislația, dar îmi imaginez fapta asta precum un meme laughing
Cum să fugi, omule?! Îți dai seama că òri veneau după tine, ori te lăsau că n ai facut asa mare treaba. Dar tu te ai dus de bunăvoie laughing mai bine ca te ai dus, de ce sa ai mai multe belele pe cap!?

| Shadow136o explică (pentru geoconda):

Uite asa. Fugeam ca să nu iau amenda și nu cred ca ar fi avut șanse sa ma prindă pentru ca puteam sa fug printre blocuri

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Ai avut ghinion dacă te-au oprit doar pentru asta, pentru că, cel puțin în București, nu există trecere de pietoni pe care să nu treacă cineva ilegal - cel puțin în intersecțiile mari. Iar, din câte am văzut, pe oamenii ăia nu îi oprește nimeni.
Oricum, bine că nu ai primit amendă. Nu contează așa de mult că ți-au luat datele. Au făcut asta ca, în viitor, dacă se întâmplă să te mai oprească din nou, să vadă că au vorbit cu tine în trecut. E o nimic toată, nu te afectează cu nimic.
Dar, legat de fugit, asta e o idee proastă. Nu că polițiștii locali din România ar fi într-o condiție fizică de invidiat, dar există alte metode prin care ar fi putut să te prindă. Camerele de filmat din zonă. Mașina de poliție în care se aflau. E bine că ai stat, pentru că atunci când un polițist îți cere să te legitimezi ești obligat să o faci.
Data viitoare încearcă să fii mai atent. De data asta ai avut ghinion, dar ai scăpat ușor.
Numai bine!

| Shadow136o explică (pentru IgnatVictor):

Salut și mulțumesc ca ai răspuns! Ok, fugeam si ma prindeau. Ce îmi făceau?

| IgnatVictor a răspuns (pentru Shadow136o):

Un polițist te mai iartă pentru diferite contravenții minore, cum spre exemplu este cea de care ne-ai spus și anume că ai traversat neregulamentar, dar pentru neoprire la semnal sau nerespectarea dispozițiilor și indicațiilor acestuia, mai deloc. Sincer, nu știu ce îți puteau face. Dacă ești minor, probabil nimic - doar câteva cuvinte de mustrare. Dar dacă ești adult probabil că se rezumau la o amendă sau ceva.

| Shadow136o explică (pentru IgnatVictor):

Am 17 ani. un amic, tot de varsta mea, in luna mai a fugit de politie si l a prins. l a dus la sectie si i-a dat amenda pentru fapta comisa, aceea fiind tulburarea linistii publice

| IgnatVictor a răspuns (pentru Shadow136o):

Interesant. Mă gândeam că unii polițiști pot trecere cu vederea un astfel de incident în cazul unui minor. Se pare că, totuși, realitatea este alta.

| Shadow136o explică (pentru IgnatVictor):

Da. doar ca la el a fost ceva mai diferit, pentru ca a fost implicat intr o interventie cu mai multi baieti

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Shadow136o):

Sigur ca te amendau, dar era o amenda mare, pentru nesupunere fata de organele de politie. Poate te duceau si la politi, unde te tineau cateva ore si mai primeai si cateva ghionturi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru IgnatVictor):

El nu a trecut pe la trecere de pietoni.