| eunumberone a întrebat:

cam cat ma costa sa fac actele de vanzare cumarare si tot ce trebuie la o masina opel astra sau vectra, e inmatriculata pe Romania tot, o iau direct de la proprietar? Intrebati-ma daca vreti mai multe detalii! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu trebuie sa platesti timbrul de mediu te costa cca 1.000 lei, pentru ITP, RCA, impozitul pana la sfarsitul anului, numerele de circulatie si rovinieta, dupa caz.
Pentru a vedea daca trebuie sa platesti sau nu timbrul de mediu solicita vanzatorului sa-ti prezinte adeverinta de la ANAF, inainte de incheierea contractului de vanzare-cumparare.

| eunumberone explică (pentru Ioandelasal):

Aha dar are itp tot facut masina care vreau sa o iau..si conteaza din ce an e?

| Ioandelasal a răspuns (pentru eunumberone):

Ti-am spus ca vei suporta cheltuielile respective dupa caz, respectiv daca are ITP in perioada de valabilitate nu mai trebuie sa faci, daca pastrezi numerele de circulatie (masina este inmatriculata in judetul tau si vanzatorul ti le lasa) nu mai trebuie sa platesti.
Vechimea masinii conteaza doar pentru calcularea valorii timbrului de mediu, daca trebuie sa-l platesti.

| eunumberone explică (pentru Ioandelasal):

Aha mersi mult! FUNDA!

| eunumberone explică (pentru Ioandelasal):

Si actele astea sa le faci cam cat dureaza asa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru eunumberone):

Depinde cum te misti, le poti face in cateva zile.

| eunumberone explică (pentru Ioandelasal):

Aha mersi mult!