| Robotzzzi a întrebat:

Salut.Daca am luat cateva amenzi de viteza in Germania si nu le platesc ce mi se poate intampla?

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. Pierzi dreptul de a mai circula pe teritoriul Germaniei
Vezi informatiile din portalul e-Justice al Comisiei Europene : https://e-justice.europa.eu/......zeMS-en.do
in care citez:
"Infracțiuni rutiere minore nu vor fi păstrate în cazierul judiciar central federal, ci în registrul central privind circulația. În registrul central privind circulația sunt stocate datele referitoare la toate persoanele care au comis abateri rutiere în Germania, având permis de conducere german sau străin. Se stochează infracțiunile rutiere pentru care s-a aplicat o amendă în valoare de cel puțin 40 EUR. În funcție de gravitatea delictului se stochează și un anumit număr de puncte. Începând cu un număr de 18 puncte se retrage permisul german de conducere, iar în cazul unui permis de conducere străin se pierde dreptul de a circula în Germania."

2. Pentru o amenda de circulatie primita in UE, statul roman poate recurge la executare silita (prin poprire, cel mai adesea). Legea nr. 5/2014 prevede ca in caz de neplata a amenzii "executarea sancţiunilor de natură financiară aplicate cetăţenilor români sau persoanelor cu domiciliul, reşedinta sau rezidenţa pe teritoriul României, care au bunuri ori o sursă de venit în acest stat, de catre autoritatile competente din alte state membre, se face de autorităţile judiciare române de executare, în conditiile Legii nr. 302/2004 (privind cooperarea judiciară internaţională în materie penală"(http://www.dreptonline.ro/......icate.php)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nemtii nu se joaca cu amenzile, la ei nici macar nu se prescriu si au un sistem centralizat foarte bine pus la punct.

intr-un final vor da de tine si in Romania, dar nu cred ca vrei sa mai ai treaba vreodata prin Germania si dea politia peste tine si sa vada ca ai amenzi restante.

nu fi romana pana la capat, ai gresit plateste

| TCosminn a răspuns:

Odata cu intrarea in UE, politia din spatiul european colaboreaza pentru a mentine traficul in parametrii normali, dar si situatia conducatorilor auto. Asa ca, se prea poate intampla ca politia din Germania sa trimita amenda ta Statului Roman, care are in subordine Politia Romana, care poate sa iti treaca amenda la impozit, si te trezesti cu ea la primarie, care apartine si ea tot de stat.

| Robotzzzi explică:

Pai am primit nenumarate citatii acasa de plata la amaneziile primite pe Germania si nu mi s-a intamplat nimic, ma poate obliga cineva sa le platesc?

| Veninul a răspuns:

Daca ai luat-o pe teritoriul germaniei si masina este inscrisa pe tine, daca nu o platesti in aproximativ 24 ore se dubleaza si iti vine acasuca scrisorica. Si crede-ma ca nu vrei sa stii ce iti fac. (PENTRU UN CACAT DE AMENDA VREO 6 LUNI DE RACORICA) nu merita iti spun eu.

| Julizz a răspuns:

Bună!
Din câte știu, acestea se dublează.Nu știu exact la ce interval.

| AllEyezOnMe a răspuns:

1. Presupun ca o amenda de doua ori mai mare, iar daca nici pe asta nu o platesti cred ca inchisoare.
2. Ar trebuii sa reduci viteza sa nu iei inca una.

EU AS ZICE CA TREBUIE SA LE ACHITI DECAT SA RISTI!