| Anonymous1247 a întrebat:

Salut, daca un coleg vine dupa mine cam la 3 metri in spatele meu si dupa acea imi trage o palma. Dar eu am la mine un pistol/spray care functioneaza cu gaz lacrimogen si eu ii dau in fata fiindca mi-a dat o palma. Ce se imtampla cu mine? Nu sunt eu vinovat nu? Fiindca el a inceput, sau cum se procedeaza atunci?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt doua probleme aici.
1. Daca este in scoala tu deja ai savarsit o infractiune, prevazuta de L.61/1991 si care se pedepseste cu inchisoare de pana la 2 ani sau cu amenda de la 500 lei la 30.000 lei. De asemeneamai savarsesti si infractiunea de lovire sau alte violente. Ca sa scapi de a doua ar trebui sa dovedesti ca ai fost in legitima aparare, ceea ce este destul de greu de dovedit, daca a fost doar o palma.
Pe langa aspectul penal ai savarsit si o abatere disciplinara, care se poate lasa cu sanctiuni din partea scolii, mergand pana la exmatriculare.
2. Daca fapta este in afara scolii ramane doar infractiunea de lovire sau alte violente (art.180 Cod penal) care se pedepseste cu inchisoare pana la 3 luni sau amenda de la 300 lei la 15.000 lei.
Vei avea ca circumstanta atenuanta scuza provocarii, asa ca pedeapsa ar putea fi sub minimul prevazut.
De asemenea daca esti minor sub 14 ani nu vei fi pedepsit penal, ramanand doar sanctiunea disciplinara, intre 14-16 ani se va analiza daca ai avut discernamant iar limitele minima si maxima ale pedepsei se reduc la jumatate.

| Anonymous1247 explică (pentru Ioandelasal):

Stai așa, eu nu am făcut nimic numai am întrebat. În realitate el mi-a tras o palmă și mă enervează că el nu suferă deloc. Legi tâmpite din România.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonymous1247):

Daca nu va impacati poti sa-i faci si tu plangere penala, tot pentru lovire sau alte violente.

| Oana92 a răspuns:

Sprayul lacrimogen este folosit pentru auto-aparare, iar aici nu e cazul. E doar o gluma tampita, nu a venit la tine cu intentia sa te bata ci doar sa se joace.

| Anonymous1247 explică (pentru Oana92):

Mie nu mi se pare joaca, de aia si am pus intrwbarea sa stiu cum sa ii fac rau lui.

| Oana92 a răspuns (pentru Anonymous1247):

Eu nu mai inteleg, a dat in joaca sau te-a lovit pe bune? Iar cu facutul de rau las-o balta, risti si mai mult asa. Daca te-a lovit pe bune si nu a fost joaca atunci poti sa mergi la iml pentru certificat(daca ai urme) si apoi la politie. daca nu ai urme macar martori sa ai. Dar totusi gandeste-te daca nu a fost o chestie de gluma!

| Anonymous1247 explică (pentru Oana92):

100% nu a fost o gluma, ala nu ma suporta deloc de aceea vrea sa ma faca sa sufar

| Oana92 a răspuns (pentru Anonymous1247):

Atunci fa cum ti-am spus, iml si politie. bafta!

| SovietMarshalPeter a răspuns (pentru Anonymous1247):

Pai trage in el cu un pistol cu bile sau un shotgan, da nu orice pile delea 0.10, sunt la magazine selgros, asat trage de te doare, te poate lasa cu rana, incearca numa, eu m-a tras intr-o gaina si o murit.

| Anonymous1247 explică (pentru SovietMarshalPeter):

Poți să îmi dai detalii pe adresa de e-mail a mea? : kelemenkriszti@yahoo.com sau kriszti559@gmail.com

| Deya1 a răspuns:

Nu se folosește așa ceva că intri la vătămare corporală din culpă.
Dacă ai probleme de agresiune fizică, apelează la un adult sau la organele abilitate. La violență nu se răspunde cu spray lacrimogen... Că poate orbi.