| DonEduardo a întrebat:

Salut! De ce oamenii nu sunt lasati sa se sinucida? Asta mi se pare cea mai tampita chestie.

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

De fapt oamenii nu sunt împiedicați să se sinucidă ci sunt salvați de la moarte.
Se presupune că o persoană care vrea să se sinucidă e într-o stare avansată de tulburare psihică, nu raționează corect și nu realizează exact ce urmează să facă.
Iar statisticile dau dreptate celor care spun asta. Pentru că aproape 85 % dintre cei care au fost "salvați" de la sinucidere, nu au mai avut alte tentative.

83 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Hammurabi):

Bravo! Un raspuns corect!

| Caricaturistafaralimite a răspuns:

Dumnezeu a lăsat oamenii să trăiască nu sa se sinucidă. Au viitorul înainte, rude apropiate să aibă în scop în viață. Sa fie lăsați să se sinucidă e urat.

| Mosotti a răspuns:

Nu sunt lasati pentru ca majoritatea care vor sa faca asta nu au motive cu adevarat, ca dovada ca dupa ce-s salvati sau impiedicati sa incerce asta, nu vor mai repeta treaba chiar zicand ca au fost prosti ca au gandit asa.

Adica multi din prostie vor sa se sinucida, ba ca m-a lasat iubitu, ba ca am picat examenu, ba ca nu stiu ce.
Chiar si depresivii tot multi din prostie vor sa faca asta, pentru ca nu ganedesc ca, cu un tratament bun scapa si va fi bine.

Insa sunt si cazuri cand chiar suicidul se necesita si atunci ar trebui sa ii lase, dar sigur, dupa analiza cazului.
De exemplu depresivii care nu raspund la nici un tratament si deci sunt condamnati la suferinta continua, sau daca ai boli fizice care chinuie, is incurabile si nu se pot ameliora cu nimic.

| Mosotti a răspuns (pentru Caricaturistafaralimite):

Cei ce au motive cu adevarat trebuie lasati, daca au o boala psihica sau fizica incurabila care ii chinuie continuu si nu se poate rezolva problema.
E normal sa aleg sa nu mai sufar.

Ca daca dumnezeu a vrut ca omu sa nu se sinucida, ar trebui sa aiba grija sa nici nu mai existe motive de suicid, si ar fi okey.

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu 85 % ci mai multi care au fost salvati nu au mai avut tentative pentru ca am zis, din prostie majoritatea vor sa moara, gata au o problema, hopa gata, pai nu e asa, intai incearca sa rezolvi problema prin orice mijloace, si apoi daca nu merge si iti e f rau, e altceva.

Chiar si depresivii care au incercat 3-4 tratamente si n-au mers, vor sa moara uitand ca n-au testat si multe alte tratamente care se pot testa.
Incearca tot ce se poate, si daca nu merge, atunci da, e justificat suicidul, dar nu altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că viața, așa cum e, cu bune cu rele, trebuie trăită.
Dumnezeu a dat-o, Dumnezeu are dreptul să o ia.

| DonEduardo explică (pentru Hammurabi):

Nu vor s-o mai faca pentru ca s-au vindecat de probleme, sau pentru ca le e frica sa nu fie impiedicati din nou?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce am luptat pentru democratie? Ca sa fie tot dictatura? Democratic ai dreptul sa alegi ce faci cu viata ta, sigur daca ai incercat orice ai putut ca sa-ti rezolvi problema dar n-a mers.
Ca asa daca se rezolva dar doar crezi ca nu se rezolva fara sa incerci sa rezolvi si vrei sa mori, asta e prostie.

"Dumnezeu a dat-o, Dumnezeu are dreptul să o ia.", asta e tipic dictatorilor.

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Lasa-ma cu astea, te rog.

| dinaprilie a răspuns:

Doctrina, educatie si inca cateva chestii..cum zic unii pe aici de dzeu si alte figuri asemanatoare lui de prin istorie.

| Anuket a răspuns:

Nu e tâmpită. Nu e normal să renunțe la tot când dau de un hop. Ce gândire...

| Hammurabi a răspuns (pentru Mosotti):

Acum depinde despre ce țară vorbim.
Că dacă vorbim de Japonia procentul ăla se reduce semnificativ.
Că de la seppuku (harakiri) nu prea îi salvează nimeni.
laughing

| DonEduardo explică (pentru Anuket):

Dar daca au depresie incurabila?

| Hammurabi a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu.
N-o mai fac pentru că, așa cum am spus, prima încercare e generată de obicei doar de un impuls de moment, ca urmare a unei tulburări psihice pasagere (nu una permanentă).
Mulți își revin rapid din asta.

| Anuket a răspuns (pentru DonEduardo):

Caută pe google. Nu sunt doctor la nebuni și nici nu cred că există depresie incurabilă.

| Hammurabi a răspuns (pentru DonEduardo):

Depresia nu poate fi chiar incurabilă.
Și depresia nu duce neapărat la sinucidere.
Poate fi un factor determinant, dar la fel de bine poate fi controlată. Nu neapărat numai prin medicație.
Există și metode "neconvenționale".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Caricaturistafaralimite):

Ne lasi cu povestea asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Satan likes this.

| DonEduardo explică (pentru Anuket):

Daca nu crezi ca exista depresie incurabile e ca si cum ai crede ca unu si cu unu nu fac doi.

| Anuket a răspuns (pentru DonEduardo):

Păi, da, cred că face 10hee hee și nu greșesc.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu vor sa o mai faca pentru ca apoi si-au rezolvat problemele, adica fac ce trebuia sa faca de fapt inainte, doar ca dupa faza asta s-au desteptat si au facut abia acum ce trebuia.

Sa fie un om impiedicat din nou inseamna ca ar fi prost sincer zicand, pentru ca un om cu cap va face sa nu mai poata fi impiedicat.
O sa incerce iar aia care ori persista in prostie si tot nu incearca tot ce se poate sa-si rezolve problema, ori chiar nu se poate rezolva, si atunci suicidul este okey.

| Catrice a răspuns (pentru Anuket):

Greșești,fac 3hee hee

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Daca au depresie incurabila si chiar nu raspunde la nici un tratament, suicidul este justificat daca depresia aia fura total viata si fiecare zi e o suferinta, nu are sens sa mai stea omu ala asa daca decide ca nu ii mai convine asa.

Insa si la depresiile astea incurabile, multi le declara asa desi nu au incercat cu medicu toate schemele de tratament posibile, deci unii mai au sanse dar nu le incearca.
Depresie incurabila e aia (adica mai exact ce am eu), cand ai incercat tot ce se putea si n-a mers.

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Ba da, poate fi incurabila depresia, cam 30 % din pacienti sunt rezistenti la tratament, si mai devine incurabila daca nu o tratezi la timp, se agraveaza si cronicizeaza si poate deveni netratabila cu nimic.
Poate duce la suicid prin faptul ca-ti fura viata, fiecare zi poate fi o suferinta, si decat sa traiesti sa suferi, unii aleg sa nu mai sufere, si e de inteles in cazul asta.

Insa la majoritatea suicidarilor problemele se rezolva, inclusiv depresia, dar o fac din prostie chestia doar crezand ca nu au sanse, iar daca scapa, se desteapta si trec la rezolvarea problemelor.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai asa gandesc religiosii ca Neverstop, n-ai ce le face.

| Mosotti a răspuns (pentru Anuket):

Cum sa nu existe depresie incurabila? Dar si statistic se stie ca, cam 30 % din depresivi sunt rezistenti la orice tratament, adica nu le merge mai nimic.

Plus ca daca o ai si nu o tratezi la timp, se poate agrava si sa nu mai fie tratabila, de aia zic medicii ca cine are, din timp repede la medic.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai nu are cum sa stie ca exista depresii incurabile daca nu se stie pe domeniu, dar i-am explicat eu. Zice ca nu crede ca exista, ca nu ii vine sa creada ca ar putea exista asa ceva, dar uite ca exista.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu conteaza ca lui satan ii place sau nu, conteaza ca nu vrem dictatura, vrem libertatea dreptului de a alege ce facem cu viata noastra atat timp cat nu facem rau altuia (de ex cum a facut ala ca a intrat cu avionul plin de oameni in munte ca sa se sincuida Lubitz pilotul german), altfel degeaba se lupta peste tot pentru democratie.

| Anuket a răspuns (pentru Catrice):

Nu-ți poți susține afirmația, pe când eu pot.

| Catrice a răspuns (pentru Anuket):

Hmm când ai fost ultima data într-o relație?hee hee