| DonEduardo a întrebat:

Salut! De ce oamenii nu sunt lasati sa se sinucida? Asta mi se pare cea mai tampita chestie.

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

De fapt oamenii nu sunt împiedicați să se sinucidă ci sunt salvați de la moarte.
Se presupune că o persoană care vrea să se sinucidă e într-o stare avansată de tulburare psihică, nu raționează corect și nu realizează exact ce urmează să facă.
Iar statisticile dau dreptate celor care spun asta. Pentru că aproape 85 % dintre cei care au fost "salvați" de la sinucidere, nu au mai avut alte tentative.

| Salontanul a răspuns (pentru Hammurabi):

Bravo! Un raspuns corect!

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu 85 % ci mai multi care au fost salvati nu au mai avut tentative pentru ca am zis, din prostie majoritatea vor sa moara, gata au o problema, hopa gata, pai nu e asa, intai incearca sa rezolvi problema prin orice mijloace, si apoi daca nu merge si iti e f rau, e altceva.

Chiar si depresivii care au incercat 3-4 tratamente si n-au mers, vor sa moara uitand ca n-au testat si multe alte tratamente care se pot testa.
Incearca tot ce se poate, si daca nu merge, atunci da, e justificat suicidul, dar nu altfel.

| DonEduardo explică (pentru Hammurabi):

Nu vor s-o mai faca pentru ca s-au vindecat de probleme, sau pentru ca le e frica sa nu fie impiedicati din nou?

| Hammurabi a răspuns (pentru Mosotti):

Acum depinde despre ce țară vorbim.
Că dacă vorbim de Japonia procentul ăla se reduce semnificativ.
Că de la seppuku (harakiri) nu prea îi salvează nimeni.
laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu.
N-o mai fac pentru că, așa cum am spus, prima încercare e generată de obicei doar de un impuls de moment, ca urmare a unei tulburări psihice pasagere (nu una permanentă).
Mulți își revin rapid din asta.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu vor sa o mai faca pentru ca apoi si-au rezolvat problemele, adica fac ce trebuia sa faca de fapt inainte, doar ca dupa faza asta s-au desteptat si au facut abia acum ce trebuia.

Sa fie un om impiedicat din nou inseamna ca ar fi prost sincer zicand, pentru ca un om cu cap va face sa nu mai poata fi impiedicat.
O sa incerce iar aia care ori persista in prostie si tot nu incearca tot ce se poate sa-si rezolve problema, ori chiar nu se poate rezolva, si atunci suicidul este okey.

83 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pentru ca cei mai multi nu au motive reale. Si, daca o fac, se prea poate ca in viata de dincolo sa regrete ca au facut-o.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Aia cu viata de dincolo se stie ca e vrajeala, nu mai regreta dupa aia ca nu mai are cum, insa cum zici tu, cei mai multi nu au motive reale si deci dupa aia isi vor da seama de asta, dupa ce rateaza suicidul sau sunt impiedicati sa incerce.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Viata de dincolo nu e vrajeala.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Si cum demonstrezi ca nu e vrajeala? Nu din citite, auzite si altele. Ca dupa cum functioneaza omul, e demonstrat ca e vrajeala viata de dincolo, asa ca trebuie sa vi cu un contraargument faptic, sa verificam practic.

A venit unu din viata de apoi sa zica "baaa astia, hehe, sa vedeti ce bine e acolo."? N-a venit nimeni, si sa-ti aduca si poze sau filmari sa vedem si noi cum e acolo.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

De unde stii ca e vrajeala? S-a intors cineva de acolo? Daca chiar a facut-o, e clar ca nu e vrajeala, caci exista ceva mai presus de moarte.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Stiu ca e vrajeala ca stiu cum merge omul si creierul omului, daca ar fi venit cineva de acolo dar si cu poze si filmari, cred, pana atunci nu.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

De fapt, au venit. NU cu poze si filmari dar au venit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Sint destui care au avut experiente de moarte cerebrala/coma/samd si nu au vazut ABSOLUT NIMIC. La fel cum sunt si destui care s-au autoprogramat sa vada asa ceva, fiindu-le bagata pe git povestea asta de mici. Eu sper ca daca am o moarte cerebrala din care imi revin, experienta sa fie pornografica 100%. Ceva in genul Alladin X, daca stii pornachele ala de prin anii 90, cu Tabatha Cash, Julia Chanel, Simona Valli... big grin

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Daca nu au dovezi, inseamna ca poate sa minta si sa zica orice, nu sunt de crezut. Trebuie dovezi, ca asa vin si eu si imi povestesc fantasmele, si tu ma crezi?
Fara filmari si poze, totul e nul, ca alea-s dovezi. Nu conteaza ce zic aia in filmulet, pot zice orice.

Chiar si aia in moarte clinica, aia au avut halucinatii de la lipsa de oxigen, si ei iau acea iluzie de reala si ti-o povesteste tie dupa aia, si tu o crezi ca fiind reala.
Si sigur ca si pentru religie e o propaganda super, si de aia se are grija sa apara si din astia, ca le e frica ca lumea pierde credinta in religia inventata de ei, iar daca s-ar pierde credinta omul, n-ar mai putea domina ei pe majoritatea cum vor.

Si ca sa crezi mai bine, te minte ca vaaai uite si doctoru zice ca "da domne, a vazut ce faceam in camera aici, deci clar a iesit din corp, uite a zis ca facem cutare si da, asa e, noi chiar asta faceam", si tu iar crezi si asta.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aia din moarte cerebrala adevarat ca unii au trait o bazaconie din asta dar era iluzie de la creier, atata tot, nu era nimic real, altii n-au vazut nimic cum zici tu.

Mda, macar sa ai experienta pornografica in moarte cerebrala sau moarte clinica.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Dupa deces, creierul functioneaza inca vreo 15 minute. Iti dai seama cate vieti de om poate procesa creierul in 15 minute, in timp ce nu mai e stresat cu nimic altceva? In mod normal creierul controleaza o gramada de functii constiente si inconstiente, proceseaza o gramada de informatii auditive/vizuale, ruleaza ce timpenii mai are fiecare in cap. In momentul in care corpul si-a luat shut down, creierul ramane doar sa fabuleze. Stii expresia aia cu trecutul vietii prin fata ochilor intr-o situatie extrema. Moartea e clar o situatie extrema. In alea 10-15 minute pana ce creierul e kaput, poate procesa ani intregi, cred eu. Poate secole. Ala ar putea fi cu adevarat iadul sau raiul, viata de apoi, cum vrei sa ii zici.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cand creieru e kaput, gata, s-a stins lumina, s-a oprit si modulul unde au loc fantasmele, iluziile si altele, asta e.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Da, dar sufletul se ridica la Domnul! big grin

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mda..se ridica la era sa zic eu acum unde.

Ca suicidul e pacat dupa ei, am zis de ce este, a fost tot interes politic.
Dar e bine ca pe unii ii impiedica pentru ca nu au motive reale sa faca asta, desi pana la urma ce ar conta? Ar fi treaba lor daca ar muri sau nu.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca ar veni cineva cu poze, filme, etc, nu ar mai fii viata "de dincolo"... Tocmai de aia e un mister.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Pai daca e un mister, nu poti sustine ca exista.
Ba da, daca ar veni cu poze si filme, ar fi o certitudine ca exista, si era bine ca vedeam si noi cum e acolo.
Eu sustin ca nu exista pentru ca dupa cum merge omul si creierul lui, nu are cum exista.
Moare creierul, moare tot si viata din tine si constiinta si tot, ca alea-s date de creier, nimic mai mult.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

Si cum explici cazurile de moarte clinica, in care subiectii erau mai mult, da, chiar mai mult decat constienti in mod normal, desi ei erau declarati morti?

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Pai moartea clinica nu presupune moartea creierului, e si normal ca avand functii active, poti fi constient si alte chestii, erau declarati morti aiurea de fapt. In moarte clinica activitatea creierului este foarte mult redusa doar, dar el functioneaza.

Ca daca ai murit, adios, daca creieru moare, esti un corp ca un obiect si atat, de aia zic, ca daca stii cum merge omu, te prinzi de adevar, nu conteaza ce zic altii.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Prietene, activitatea cerebrală este zero in aceste cazuri. E monitorizata pe aparate.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

E o activitate nedectata de aparate, altfel nu are cum, daca era chiar zero, celulele creierului se distrugeau si gata definitiv, si nu iti mai reveneai.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Unde ai vazut tu ca nu sunt lasati sa se sinucida? La noi se sinucid multi din cauza saraciei, depresiei bolilor divorturilor etc, daca erau împiedicati de la sinucidere mai traiau si astazi.

| Mosotti a răspuns:

Nu sunt lasati pentru ca majoritatea care vor sa faca asta nu au motive cu adevarat, ca dovada ca dupa ce-s salvati sau impiedicati sa incerce asta, nu vor mai repeta treaba chiar zicand ca au fost prosti ca au gandit asa.

Adica multi din prostie vor sa se sinucida, ba ca m-a lasat iubitu, ba ca am picat examenu, ba ca nu stiu ce.
Chiar si depresivii tot multi din prostie vor sa faca asta, pentru ca nu ganedesc ca, cu un tratament bun scapa si va fi bine.

Insa sunt si cazuri cand chiar suicidul se necesita si atunci ar trebui sa ii lase, dar sigur, dupa analiza cazului.
De exemplu depresivii care nu raspund la nici un tratament si deci sunt condamnati la suferinta continua, sau daca ai boli fizice care chinuie, is incurabile si nu se pot ameliora cu nimic.

| T0T a răspuns:

Pentru că sunt bolnavi.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pentu ca viata are prioritate!
Pe de alta parte, cei care vor sa se sinucida si anunta lucrul asta spera totusi ca fi salvati

| halogen001 a răspuns:

Viata nu ceruta de cel care o primește. Orice dar se poate refuza. Nimeni nu poate darui ceva unui om cu forța pentru ca nu e corect. Un om bolnav în stadiul terminal unei boli sau foarte bătrân, daca își dorește sa nu mai trăiască ar trebui ajutat, nu obligat sa trăiască o viata chinuita. Nimeni nu are de câștigat din asa ceva. Oamenii nu sunt lăsați sa se sinucidă atunci când se poate face lucrul asta. Daca omul nu spune ce intenții are e greu de oprit. Evident ca sunt și cazuri in care sinuciderea nu cea mai buna soluție, dar trebuie văzut fiecare caz în parte. Oamenii se lauda ca opresc sinuciderea, ca sunt corecți, morali, dar ipocrizia e mare. Se fabrica țigări, alimente ce conțin aditivi dăunători vieții, se poluează atmosfera, se fac războaie, se produc arme de distrugere în masa, deci omul nu e consecvent, dar ii place sa se laude cu calitățile deosebite pe care le are. Din nefericire, lipsa de rațiune și primitivismul încă domina comportamentul omului.

| RoCkKiD a răspuns:

Intrebarea ta vine cu presupunerea ca oamenii stiu sigur si fara sa fie constransi de nimic ca vor sa moara.

Problema e ca nu te-ai gandit destul sau nu ai fost in stare sa intelegi ca marea majoritate a oamenilor care zic ca vor sa moara, sau nu vor asta cu adevarat sau sunt constransi sa vrea asta de o boala sau anumite circumstante.

Exista niste cazuri, extrem de limitate, in care in anumite tari e permisa eutanasia si sunt de acord cu practica, dar doar in niste cazuri foarte bine definite.

| dinaprilie a răspuns:

Doctrina, educatie si inca cateva chestii..cum zic unii pe aici de dzeu si alte figuri asemanatoare lui de prin istorie.

| SingleForOne a răspuns:

Din motive sociale și economice, în principal. Pe urmă, din motive politice, culturale/religioase, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că viața, așa cum e, cu bune cu rele, trebuie trăită.
Dumnezeu a dat-o, Dumnezeu are dreptul să o ia.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce am luptat pentru democratie? Ca sa fie tot dictatura? Democratic ai dreptul sa alegi ce faci cu viata ta, sigur daca ai incercat orice ai putut ca sa-ti rezolvi problema dar n-a mers.
Ca asa daca se rezolva dar doar crezi ca nu se rezolva fara sa incerci sa rezolvi si vrei sa mori, asta e prostie.

"Dumnezeu a dat-o, Dumnezeu are dreptul să o ia.", asta e tipic dictatorilor.

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Lasa-ma cu astea, te rog.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Satan likes this.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu conteaza ca lui satan ii place sau nu, conteaza ca nu vrem dictatura, vrem libertatea dreptului de a alege ce facem cu viata noastra atat timp cat nu facem rau altuia (de ex cum a facut ala ca a intrat cu avionul plin de oameni in munte ca sa se sincuida Lubitz pilotul german), altfel degeaba se lupta peste tot pentru democratie.

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi pare rău să îți zic dar pare o super prostie. Nu are niciun sens.

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi sună a sclavie și a spălare pe creier.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e varianta cu spiridusi a vasluienismului "Eu te-am facut, eu te omor!" daca stam sa privim logic...

| chuckmanson a răspuns:

Sunt de acord dacă suferă de o condiție cronica dureroasă, astfel nu ar trebui să fie lăsați și în schimb ar trebui să primească ajutor profesional

| Anuket a răspuns:

Nu e tâmpită. Nu e normal să renunțe la tot când dau de un hop. Ce gândire...

| DonEduardo explică (pentru Anuket):

Dar daca au depresie incurabila?

| Anuket a răspuns (pentru DonEduardo):

Caută pe google. Nu sunt doctor la nebuni și nici nu cred că există depresie incurabilă.

| Hammurabi a răspuns (pentru DonEduardo):

Depresia nu poate fi chiar incurabilă.
Și depresia nu duce neapărat la sinucidere.
Poate fi un factor determinant, dar la fel de bine poate fi controlată. Nu neapărat numai prin medicație.
Există și metode "neconvenționale".

| DonEduardo explică (pentru Anuket):

Daca nu crezi ca exista depresie incurabile e ca si cum ai crede ca unu si cu unu nu fac doi.

| Anuket a răspuns (pentru DonEduardo):

Păi, da, cred că face 10hee hee și nu greșesc.

| Catrice a răspuns (pentru Anuket):

Greșești,fac 3hee hee

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Daca au depresie incurabila si chiar nu raspunde la nici un tratament, suicidul este justificat daca depresia aia fura total viata si fiecare zi e o suferinta, nu are sens sa mai stea omu ala asa daca decide ca nu ii mai convine asa.

Insa si la depresiile astea incurabile, multi le declara asa desi nu au incercat cu medicu toate schemele de tratament posibile, deci unii mai au sanse dar nu le incearca.
Depresie incurabila e aia (adica mai exact ce am eu), cand ai incercat tot ce se putea si n-a mers.

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Ba da, poate fi incurabila depresia, cam 30 % din pacienti sunt rezistenti la tratament, si mai devine incurabila daca nu o tratezi la timp, se agraveaza si cronicizeaza si poate deveni netratabila cu nimic.
Poate duce la suicid prin faptul ca-ti fura viata, fiecare zi poate fi o suferinta, si decat sa traiesti sa suferi, unii aleg sa nu mai sufere, si e de inteles in cazul asta.

Insa la majoritatea suicidarilor problemele se rezolva, inclusiv depresia, dar o fac din prostie chestia doar crezand ca nu au sanse, iar daca scapa, se desteapta si trec la rezolvarea problemelor.

| Mosotti a răspuns (pentru Anuket):

Cum sa nu existe depresie incurabila? Dar si statistic se stie ca, cam 30 % din depresivi sunt rezistenti la orice tratament, adica nu le merge mai nimic.

Plus ca daca o ai si nu o tratezi la timp, se poate agrava si sa nu mai fie tratabila, de aia zic medicii ca cine are, din timp repede la medic.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai nu are cum sa stie ca exista depresii incurabile daca nu se stie pe domeniu, dar i-am explicat eu. Zice ca nu crede ca exista, ca nu ii vine sa creada ca ar putea exista asa ceva, dar uite ca exista.

| Anuket a răspuns (pentru Catrice):

Nu-ți poți susține afirmația, pe când eu pot.

| Catrice a răspuns (pentru Anuket):

Hmm când ai fost ultima data într-o relație?hee hee

| Anuket a răspuns (pentru Mosotti):

Presupui prea multe, am zis doar că nu cred, atâta tot. Tot ce faci e să despici firul în 4...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

... sau poate nu ai gasit inca medicul care trebuie. Sau persoana care trebuie. Uite, totusi interactionezi aici, ajuti niste oameni, ii enervezi pe altii, TRAIESTI. Ca nu e fix ce visezi, partea a doua.

| Anuket a răspuns (pentru Catrice):

Fi-mi-ar milă de tine. Ți-ai epuizat toate anime-urile? Du-te de ascultă k-pop!

| Catrice a răspuns (pentru Anuket):

Eww îți place kpop? surprise Gata, ai ignore de la mine

| Anuket a răspuns (pentru Catrice):

Da' amuzantă te mai crezi. Te pomenești că nu mai ai niciun rost în viață. Nici n-ai putea avea că ești cam înceată.

| Catrice a răspuns (pentru Anuket):

De obicei te iei după ce zice lumea sau doar acum?
Nu de alta, dar sunt atât de multe chestii greșite în ce spui ca nu știu de unde sa încep sa te corectez.

| Anuket a răspuns (pentru Catrice):

Da, m-am luat din întrebările și răspunsurile tale. Iar legat de "atât de multe chestii greșite", nu se poate spune că făcându-te fată, deși tu încerci în zadar să disimulezi, reprezintă o mulțime de lucrurihee hee. N-ai de unde să mă corectezi că dacă era, o făceai deja.

| Catrice a răspuns (pentru Anuket):

Mhm direct spus, legat de ce ai zis mai sus:
1. Nu sunt fata.
2. Nu ma cred amuzant.
3. Am un rost în viata.
4. Hmm nu ai zis la ce as fi încet....singurului lucru la care sunt încet e când gătesc știi tu, ca sa iasă totul bine.
Deci întrebările în care nu zic nimic de mine m-au dat de gol. Am sa țin minte ca data viitoare când mai întreb sa te menționez ca sa știi ce sa eviți.

| Anuket a răspuns (pentru Catrice):

Https://www.tpu.ro/......o-data-de/
1.Mă scuzați, mă corectez, ești gay, de aceea ai și decepții în dragoste.
2. Ai tot dragul de a-ți bate joc de orice.
3.Să stai 24/24 pe TPU nu e un rost în viață.
4. Noroc că ai www.dexonline.ro dacă nu l-ai citit cât ai fost la școală. Mai înveți ceva nou că ți se atrofiază creierul și-ți dai prea multe aere;)).
5.Menționeză-mă dacă ai plăcerea asta :)).

| Catrice a răspuns (pentru Anuket):

1. Ma bucur ca cineva fără relație ca tine e fericit.
2. Mai des te vad pe tine aici când apuc sa intru, deci asta ar putea fi trecut drept scopul dumitale în viata.
3. Nici nu știam ca exista asa ceva. Ma bucur ca asa ai trecut clasa.

| Anuket a răspuns (pentru Catrice):

Nu mai ai bani de haz?
Aș vărsa o lacrimă pentru sufletul tău trist și invidios, dar te las să plângi singură.

| Catrice a răspuns (pentru Anuket):

Asa e, m-ai prins, i-am dat toți pe telefon sad

| Caricaturistafaralimite a răspuns:

Dumnezeu a lăsat oamenii să trăiască nu sa se sinucidă. Au viitorul înainte, rude apropiate să aibă în scop în viață. Sa fie lăsați să se sinucidă e urat.

| Mosotti a răspuns (pentru Caricaturistafaralimite):

Cei ce au motive cu adevarat trebuie lasati, daca au o boala psihica sau fizica incurabila care ii chinuie continuu si nu se poate rezolva problema.
E normal sa aleg sa nu mai sufar.

Ca daca dumnezeu a vrut ca omu sa nu se sinucida, ar trebui sa aiba grija sa nici nu mai existe motive de suicid, si ar fi okey.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Caricaturistafaralimite):

Ne lasi cu povestea asta?

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai asa gandesc religiosii ca Neverstop, n-ai ce le face.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ferice de ei, la urma-urmei. In ignoranta lor simplista, viata e mult mai roz ca a noastra.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai daca nu ai gasit medicul care trebuie, inseamna ca depresia nu e incurabila, insa daca un medic incearca orice se poate, alt medic nu mai are ce incerca. Te duci la altul cand unul nu incearca tot ce se poate.
Eu inca mai am putine chestii bune, altfel ma duceam de mult mai ales ca am pregatit deja tot ce trebuie.
Dar sa stau sa sufara continuu, n-as sta ca nu as vedea de ce.

Da, ferice de ei teistii, eu am zis ca, crezul in divinitate se gasea undeva pe lista mecanismelor de aparare psihologice, deci chiar ei psihologii indirect recunosc ca e vrajeala cu care-si fac teistii viata mai roz.

Eu unu am crezut in religie pana am vazut ca realitatea arata ca e vrajeala, si apoi mi-am schimbat parerea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

La modul foarte serios, no joking - te-ai gindit ce se va intampla cu corpul tau dupa deces? Eu chiar vreau sa ma consult cu un avocat si eventual cu careva de pe la o facultate de medicina, vreau sa ajung material didactic si sa nu ia nici macar 50 de bani de pe spinarea mea popii si aia de la pompe funebre.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

M-am gandit ce se intampla dupa deces, dar problema va fi mai complicata si e mai greu sa ajung material didactic sau donator de organe, pentru ca daca se intampla de mana mea in caz ca starea s-ar agarava si nu as mai suporta, nu voi fi gasit curand, deci aia e.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Hmmm, oricind vei fi gasit, merita luate niste masuri din timp.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai cand sunt gasit, pot fi oase deja. As dona organele de exemplu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pai nu mai bine donezi corpul intact? Plus ca daca esti gasit si nu esti identificat din diverse motive sau pur si simplu esti identificat si familia vrea sa te ingroape cu popa si tot circul aferent... sau daca esti gasit si ingropat ca John Doe, ca sunt asociatii de astea care ingroapa oamenii strazii si neidentificati, "crestineste" in puii mei... atitia bani aruncati pe geam, efectiv.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ar fi mai bine donat corpul intact, asta clar.
Nici eu nu am inteles toata sarada cu popi si altele, mi se pare ceva inutil.

Răspuns utilizator avertizat