| anonim_4396 a întrebat:

Deci ce se intampla in aceasta tara e ceva revoltator din punctul meu de vedere!

60.000 (600 de milioane) amenda pentru simplul fapt daca ii spui la un "Tigan" ca e "Tigan" care face Romania de tot rasul ducandu-se in strainatate la furat si cersit ca este evident!

Nu sunt rasist dar nu sunt de acord ca Romanul sa fie mai prejos decat "Tiganul"!

Nu am nimic impotriva daca ei traiesc aici!

Nu noi ne-am dus la ei ci ei au venit la noi!

Ar trebui sa se trezeasca la realitate si sa se comporte frumos in societate!

Consider ca se dau legi iesite din comun iar trecerea de la denumirea de "Tigan" la denumirea de "Rom" a fost cea mai mare greseala posibila!

Strainii ne confunda cu ei si atunci ce iese?

Daca va duceti in strainatate si zici ca esti roman,,, ghicisad

Uite Romanul cersetor!
Asa strigau englezii,, desi acel om era angajatul unui Fast Food si nu era cersetor doar ca il confundau cu un "Rom"

Ce e ala rom bai fratilor?

Si-au luat numele de la ciocolata rom doar ca sa faca Romanul de rusine?

Care e diferenta dintre Rom si Roman?

Faptul ca tai ultimile doua litere e o diferenta...

Si se vede!

Astept pareri!

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Pai cine te-a pus sa intri in UE asa pe nevazutelea, fratica?
Legile astea, sau mai bine zis sclavia asta a majoritatii in fata minoritatilor, sunt in toata Europa dar... oamenii de acolo au avut spre deosebire de romani atata minte incat sa isi vanda libertatea de a vorbi pe niste bani! Bani sub forma de salarii sau protectie sociala.
Voi ce ati crezut, ca merge asa? Ca daca plecati capul si acceptati mai intai legi tampite ca astea cu tiganii, o sa va creasca si lefurile pana ajung ca in Luxembourg?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca iti place sau nu tot cetatenie romana au majoritatea indiferent ca sunt tigani, romi sau rromi.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu conteaza cetatenia...ci etnia!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi o treaba, da asta conteaza pentru tine, nu si pentru cei ce privesc din afara.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dc ar conta numai pentru mine?

Eu sunt singurul Roman?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis ca nu conteaza pentru cei ce privesc din afara, nu pvb despre romani

| sublime89 a răspuns:

E doar o coincidenta asemanarea dintre cei doi termeni, "rom" si "roman". Tiganii isi spun "romi" asa cum noi ne spunem "romani", sau sarbii isi spun sarbi. Termenul "tigan" nu exista in limba tiganilor, ci a fost preluat de alte popoare de la greci, care le-au spus tiganilor "atiganoi". Stii ca si romanii sunt cunoscuti drept "vlahi" in alte limbi, desi romanii nu si-au spus niciodata vlahi. Si termenul de Valahia vine tot de aici. E aceeasi treaba si cu tiganii. Ei isi spun romi, dar alte popoare ii numesc tigani. E dreptul lor sa-si spuna si sa fie numiti de catre altii in termenul original din limba lor, adica "rom". Nici noua nu ne-ar placea sa ne numeasca toti vlahi, cand noi ne spunem romani.

Perceptia pe care o au occidentalii fata de toata aceasta problema e una complet gresita, si vine din lipsa lor de cunostinte in legatura cu Europa de Est si istoria popoarelor. Cand nu cunosti nimic, si nici nu te intereseaza sa inveti ceva despre istoria Imperiului Roman, sau a Romaniei, sau a tiganilor, atunci normal ca nu vei sti sa faci diferenta intre una si alta. Doar pentru ca termenii seamana, si s-a intamplat ca pe teritoriul Romaniei sa traiasca multi romi, asta nu inseamna ca sunt unul si acelasi popor. Daca la vestici nu le place istoria, atunci sa se uite macar la cele doua limbi, si la cat de mult difera. De ce nu auzim niciodata vreun occidental sa asocieze romii cu Roma, capitala Italiei, sau cu Imperiul Roman? Sa fi fost si ei tigani? E Roma denumita dupa tigani? Ca sunt destui care spun ca Romania vine de la "romi". E doar ignoranta si prostie, plus rasism si xenofobie.

| Radu284 a răspuns:

Unde ai auzit tu de aceasta amenda? Lol, sa incerce sa-mi dea mie amenda de 600 milioane pentru asta. Hahaha, ce as rade si cu anusul, doar sa le vina aceasta idee nastrusnica si neconstitutionala.

| pufulescu a răspuns:

Sa nu uit... mi-am torturat si eu cerebelul muuulta vreme incercand sa descurc ceva din logica celor care traiesc in Romania si voteaza ca orbii pana cand... am renuntat!
Cat de TAMPIT poate sa fie un om incat sa accepte sa aiba legi si preturi ca in Germania, dar NU SI SALARII ca acolo?

| iBaws a răspuns:

Părerea mea este că Romii ne fac de râs în privința reputației Romaniei. Romii(Țiganii) răpesc copii, îi duc în alte țări la furat/cerșit și se întorc acasă putred ce bogați. nu am nimic împotrivă cu Romii, nu toți sunt la fel, doar că majoritatea, proximativ 90% din populația Romă fac astfel de gesturi sau cerșesc în alte țări sau fac acte de sexualitate pe centura străzii. Degeaba suntem lăudați prin alte țări de alți oameni care ne înțeleg treburile dacă acești Țigani ne fac țara de rușine. Și nu numai ei ne-o fac de rușine, mai este și Romanul de la el de acasă care face acest gen de lucruri, nu mă refer numai la sexul masculin care creează violuri sau jefuiește în alte țări, mai sunt și "domnișoarele" noastre sau "doamnele" care fac sex pe bani la colțul străzii sau pe centură. Degeaba se spune că româncele sunt frumoase dacă sunt proste( nu toate). Fete cu FUND și ȚÂȚE sunt multe, dar cu CREIER puține.