| Rosu_Cristi_1982 a întrebat:

Salut, exista vreo lege care interzice cainilor (is constient ca nu au cum sa stie ca nu au voie) sa isi paraseasca locuinta? Intreb deoarece de 2 luni o haita de caini imi hoinareste pe langa casa si presupun ca sunt de la un vecin care detine o ferma la el acasa si din cauza lor am pierdut un caine si doua pisici si imi este frica sa nu pateasca ceva si copiii de pe strada mea si vreau sa depun o plangere la politie dar nu stiu daca exista vreo lege pentru asta.

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Un caine cu stapan nu are ce cauta pe strada singur, doar insotit de stapan cu lesa si botnita daca e rasa periculoasa dar nu au ce cauta pe strada unde pot fi si ei in pericol dar pot si ei sa fie periculosi.Deci poti merge sa faci plangere la politie

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa apelezi la autoritati deoarece legiile is de partea ta. Dar de cele mai multe ori, nu se face mare lucru. Eventual merg cei de la sectie, sa vorbeasca cu stapanii fermei, care vor promite ca o sa lege cainii in viitor. Dar a 2-a zi cainii tot pe strada o sa fie.
Ce ai descris tu, este un scenariu absolut obisnuit, in viata rurala. Dar si in orase, pe la periferii ii plin de caini vagabonzi.

| Sindbad a răspuns:

OUG 155/2001.
http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/32682
iar sesizare faci la Serviciul Public de Gestionare a Cainilor Fara Stapan din judet. Poti sa intrebi si la politie

In felul asta i-l ridica si pe pupperino