| funkiehair a întrebat:

Protectia animalelor in municipiul Arad

Dragi prieteni,

V-am trimis un mesaj inainte de acesta referitor la legea care urmeaza a fi aprobata. O lege care extermina toti cainii comunitari si care ii amendeaza aspru pe cei care le dau apa si mancare. O lege care practic ne anuleaza ca si organizatii de protectie a animalelor, dat fiind ca ni se va interzice sa luam parte la gestionarea cainilor comunitari. Asta inseamna ca nu vom mai avea voie sa luam animalele de pe strazi pentru a le trata ranile si bolile si nu vom mai avea voie sa le castram si sa le returnam. Nu inteleg ce anume am mai face noi ca asociatie in aceste conditii?

Pana acum am castrat 3.846 de caini si de pisici, prevenind nasterea a peste 400.000 de animale nedorite. Am luat in asistenta medicala 2.213 animale si am plasat in noi camine 978. Restul au fost returnate in cartiere, in grija iubitorilor de animale. O parte din pacate nu au putut fi salvate, accidentele fiind prea grave.

Pentru aceasta activitate iubitorii de animale din tara si din strainatate au donat asociatiei noastre un total de 422.650 lei, in perioada 01.01.2004 – 05.03.2011. Am luat ca an de inceput 2004 pentru ca in acel an am demarat programul de control al reproducerii pisicilor si cainilor fara companion uman.

Ne aflam acum la o rascruce de drumuri. Putem sa ne intindem si sa lasam guvernantii sa ne calce in picioare si sa dea ordin Gospodariei Comunale Arad sa ucida animalele pe care le iubim si ingrijim SAU putem face tot ce ne sta in putinta sa preluam noi serviciul de gestionare a cainilor comunitari. Pentru a le salva. Pentru a salva un genocid. O ucidere in masa. In Oradea s-a putut realiza asta. De ce nu si in Arad?

Stim din surse sigure ca angajatii GCA asteapta unda verde si anumite produse pentru a extermina cainii. Afirmatia administratorului adapostului GCA suna cam asa: "Vom curata strazile!" Recent au luat 30 de caini din Ineu si au ajuns la adapostul lor cu numai 2 dintre ei, dupa ce au facut o escala la iesirea din Ineu spre Arad, la o unitate militara dezafectata. Localnicii din Ineu cauta acum urmele unui posibil mormant comun.

De-a lungul anilor am tot primit diverse relatari din teritoriu, de la iubitori de animale, referitor la ilegalitatile si crimele comise de catre hingheri. Pana acum mi-am tinut gura pentru a nu supara pe nimeni, pentru a lasa deschisa o portita de colaborare, dat fiind ca schimbarile reale se fac din interior cel mai bine. Dar vad ca nu se poate.

Ne-am oferit serviciile gratuit GCA-ului, in vederea asigurarii de asistenta medicala animalelor pe care le iau in adapostul lor. Oferta noastra a fost refuzata. Motivul invocat: "Noi avem facilitati si personal si castram fara probleme toti cainii pe care ii gasim. Castram si 16 caini pe zi." Secretara GCA-ului ne-a spus insa ca au un contract de 4 ore pe zi cu un veterinar din Horia.

Fara a o mai lungi, scopul acestul mesaj este de a va intreba ce doriti sa facem: sa lasam lucrurile asa cum sunt si sa ii lasam sa omoare toti cainii pe care pot pune mana sau sa preluam noi gestionarea cainilor comunitari?

Inainte de a imi raspunde vreau sa va ganditi bine, pentru ca dupa 10 ani de activitate avem numai cativa membrii cotizanti. Deci, daca raspundeti ca doriti sa preluam noi gestionarea cainilor comunitari trebuie neaparat sa va si implicati. Acele animale vor trebui hranite, tarcurile curatate, facturile platite. Nu vreau sa repet greseala pe care am facut-o cand am salvat cei 2 cai. Pe langa faptul ca a trebuit sa ii platim tiganului 1.000 de lei pe unul si 700 de lei pe celalalt, desi politistul era langa mine si calul abandonat pe strada de 3 zile, plin de rani sangerande, nimeni nu a venit cu un morcov, cu un balot de lucerna. Nimic. Desi on-line mii de aradeni au semnat petitii pentru cai, caini, balene, delfini etc.

Motivul pentru care nu avem deja un adapost este faptul ca iubitorii de animale nu se implica destul financiar. Un adapost presupune cheltuieli. Noi ne dadeam de ceasul mortii sa platim rata de leasing pentru Logan Van. De unde fonduri pentru un adapost?

Asadar, cei care inca nu sunteti membrii cotizanti ai Animed Arad si doriti salvarea cainilor comunitari din Arad de la "eutanasiere" va invit sa ne contactati si sa ne ajutati.

Chiar daca noi ne dorim preluarea serviciului de gestionare a cainilor comunitari, nu inseamna ca va fi usor de realizat. Exista multe interese economice la mijloc. Pe seama cainilor se poate castiga bine daca stii sa minti cum trebuie. Daca iei de 30 de ori in adapost acelasi caine dar pontezi 30 pe care ii si castrezi, dar de fapt le dai drumul altundeva pentru a se reproduce. Nu fabulez. E caz real. Am fost la o inmormantare in cimitirul Eternitatea si am vazut o catea. Am intrebat un gropar daca e castrata, fara a-I spune cine sunt. Mi-a spus ca au luat-o hingherii si au "castrat-o" de cateva ori pana cand a venit cineva de la Animed si a castrat-o pe bune.

Acesta este al 8-lea an in care castram in acest oras. Din cate am vazut pe strazi, problema cainilor comunitari nu este atat de grava la noi pe cat se mediatizeaza si pe cat este intalnita in alte orase sau in Bucuresti. Exista insa interesul de a face din tantar armasar pentru a se justifica fondurile alocate.

Cu fondurile care au fost alocate pana acum de catre Primaria Arad pentru gestionarea cainilor comunitari ar fi putut fi castrate toate catelele si toate pisicile din Arad, atat cele cu stapan cat si cele care traiesc pe strazi. Este evident faptul ca nu s-a dorit acest lucru, pentru ca angajatii GCA sa nu isi piarda locul de munca. Sa se asigure ca vor mai exista animale pe strazi si in lunile si anii care urmeaza.

Ajutati-ne sa deschidem un adapost de 100 de locuri sa zicem pentru ca mai apoi sa cerem autoritatilor sa semneze cu Animed Arad. Apropo, pentru alocarea serviciului de gestionare a cainilor comunitari nu a existat niciodata o licitare a activitatii. Primaria a dat o comanda SC GCA SA, a carei actionar majoritar este.

Mai interesant este faptul ca noi ne putem desfasura activitatea din donatii si sponsorizari, dar GCA necesita cam 30.000 de lei pe luna, fara a castra nici un caine. La o adica am fi fericiti sa preluam acest serviciu si cu zero lei din partea primariei. Sa ii dea cantinei sociale sau azilului de batrani sau unui spital. Dar sa ne lase pe noi sa ne ocupam de caini si de pisici. Doar pe noi. Pentru a ne asigura de bunastarea acestor animale, de stoparea reproducerii lor si desigur de siguranta populatiei.

Sunt curios cati dintre cei care vor primi acest mesaj se vor implica efectiv.

Celor care deja ne sprijiniti va multumesc inca o data. Ajutorul dumneavoastra este mai binevenit decat oricand in trecut. Repet. Suntem la o rascruce de drumuri. Este acel moment pe care il vedeti in filme, cand o persoana poate ramane la podea sau se poate ridica la nivelul asteptarilor pentru a deveni erou si a-i inspira pe cei care vor afla povestea sa. Ajutati asociatia noastra sa devina acel erou de care au nevoie acum cainii comunitari din Arad.

Sunt sigur ca printre dv. se afla persoane cu posibilitati financiare, care ne-ar putea ajuta la achizitionarea unui teren si ridicarea unui mic adapost. Nu are sens sa ma prezint cu o cerere/propunere la primarie fara sa am un loc in care sa duc cainii colectati. Am fost de 4 ori la pregatire in SUA, la diverse organizatii si conferinte si de 2 ori in UK, la Dogs Trust si Mayhew. Stiu tot ce trebuie facut. Imi lipseste insa finantarea.

Cei interesati de acest subiect ma pot contacta pe mail, la telefon sau personal pentru a discuta mai in detaliu.

Stiu ca acest mesaj e destul de lung. Va multumesc pentru timp si atentie si sper sa colaboram cat de curand.

Claudiu Iosim

Inginer, viitor veterinar, presedinte fondator al Animed Arad

Răspuns Câştigător
| Aliutza a răspuns:

Buna, Claudiu. Din cate imi dau seama, iubesti foarte mult animalele, daca te`ai dedicat trup si suflet cauzei lor.
Te felicit si te admir pentru optimismul tau, dar eu nu cred ca se mai poate face ceva.
Eu sunt din Suceava, ONG`ul de aici care se ocupa de animale se numeste PRO Anima si este format din oameni care traiesc, pur si simplu, pentru animale. Personal, recunosc ca nu m`am implicat in niciun fel in ajutarea acestui ONG, desi poate ca as fi putut dona, din cand in cand, niste bani. Poate ca nu am incredere ca banii se vor folosi pentru ingrijirea animalelor, chiar daca oamenii de acolo chiar au mare grija de ele.
Oricum, eu abia azi dimineata am aflat despre aceasta lege si, din cate am inteles, cica este in contradictie cu o alta lege, care inca nu este abrogata.

Acum vreo 2 ani sau un an si ceva am auzit niste zvonuri pe la tv si in presa despre infiintarea Politiei Animalelor si in Romania. Dar de atunci n`am mai auzit noutati in legatura cu asta. De ce?

De asemenea, am inteles ca marti a mai fost un miting, dar asta nu a oprit pe nimeni sa voteze legea asta a eutanasiei. Sa stii ca si eu sunt iubitoare de animale, planul meu este sa`mi construiesc o super casa, unde sa pot tine cat mai multe. Desigur, asta dupa ce termin liceul si facultatea si imi gasesc un loc de munca. In prezent locuiesc intr-un apartament si am o pisica de 9 ani si jumatate, o catelusa de aproape 10 luni (apropo, foarte neastamparata, dar nu pot s`o dau, pentru ca m`am atasat de ea) si doi papagali care canta numai 2 anotimpuri pe an, primavara si vara. Imi doresc sa adopt mai multe animalute si sa am grija de ele, insa nu`mi permit, avand in vedere faptul ca apartamentul nu este al meu si ca deja am impins la maxim limitele mamei in aceasta privinta. Totusi, in fata blocului mai am cativa prieteni blanosi si dimineata cand ies din bloc se aduna in jurul meu si ma conduc cu totii pana in statia de autobuz. Sunt prietenii mei si ai catelusei mele (care iubeste pisicile mai mult decat cateii) si ii mai hranesc din cand in cand, dar nu ii pot apara de noua lege si asta ma deranjeaza foarte tare.
De ce se voteaza acum legea asta impotriva cainilor comunitari, daca Romania are atatea alte probleme extrem de importante, cum ar fi infrastructura sau datoriile la FMI?
Eu nu cred ca se poate face ceva si banuiesc ca miting`ul de pe 7 martie n`o sa rezolve nimic. De fapt, sunt sigura de asta. Poate ca ONG`urile ii vor da in judecata, dar asta va dura prea mult. Nu exista nicio solutie pe termen scurt, ceva care sa amane punerea in aplicare a legii?

Te rog sa`mi raspunzi aici, voi urmari intrebarea. Multumesc.

2 răspunsuri:
| Aliutza a răspuns:

Scuze, nu mi-am dat seama. Oricum, mesajul iti era adresat tie.
Mergi maine la Bucuresti?

| funkiehair explică:

Alinutza,nu eu sunt claudiu, acest claudiu este presedintele fondator al Animed Arad.animed arad este un site cu oameni carora le pasa de animale si le ajuta.eu ma numesc diana si am 12 ani, imi doresc sa devin veterinar si de aceea incerc sa ajut acesti oameni trimitandule mesajele lor catre oameni care poate nu au auzit de acest site unde oamenii se implica trup si suflet in aceasta campanie.imi pare rau ca ai crezut ca sunt claudiu.