| moopiedoopie a întrebat:

Salut happy In septembrie m-am mutat cu o colega de facultate intr-o garsoniera. Am semnat un contract (neinregistrat la Fisc) cum ca trebuie sa platim suma de 700 lei pana in septembrie 2016. Am dat si suma de 1000 lei garantie. Am dat fiecare cate 500 lei (contractul este pe numele amandurora, insa nu scrie nicaieri ca X a dat 500 lei si y 500 lei). Eu am decis sa ma las de facultate si am anuntat-o atat pe proprietara cat si pe colega mea la sfarsitul lunii aprilie ca nu voi mai locui acolo. Mi-am dat insa cuvantul ca voi plati chiria pana in iunie (inclusiv). Si prorietara si colega mea au fost de acord. Insa, mama nu mai doreste sa ii dea banii colegei mele pe luna iunie pe motiv ca a dat in septembrie 500 lei garantie. Este posibil asa ceva? Nu am avea probleme? Nu ne-ar putea da in judecata pentru daune morale din moment ce eu mi-am dat cuvantul ca, chiria va fi platita de noi (jumatate) si in iunie? Acum ca afla pe ultima suta de metrii probabil ca va fi afectata. Tin sa mentionez ca are doi avocati in familie. Ma tem ca vom avea probleme. Eu nu sunt in tara, iar daca ai mei refuza sa plateasca eu nu am cum sa platesc momentan. Un sfat?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai data suma de 500 lei garantie nu mai trebuie sa platesti chiria (inteleg ca pentru tine este de 350 lei, daca chiria intreaga este 700 lei), chiria va fi retinuta de proprietara din garantie si mai trebuie sa-ti restituie diferenta de 150 lei.

| moopiedoopie explică (pentru Ioandelasal):

Asa este. Fiecare dinte noi platea 350 lei. Numai ca din moment ce eu nu duc contractul pana la capat se poate sa platesc chiria din garantie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru moopiedoopie):

Sigur ca se poate, doar i-ai dat banii chiar in avans. Si fii sigura ca nu o sa fie nici o urmare, avand in vedere ca proprietarul n-a respectat legea, respectiv sa inregistreze contractul la compartimentul de impozite si taxe si sa plateasca impozit pe venitul din chirie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit. Proprietarii ar trebui sa se teama de tine. Daca contractul nu a fost inregistrat, o simpla plangere la politie si ANAF si i-ai rezolvat. Sa zica mersi ca ai platit pana acum.

| moopiedoopie explică (pentru Salontanul):

Nu ar putea-o da afara pe colega mea din cauza mea?

| Salontanul a răspuns (pentru moopiedoopie):

Aia se poate sa o considere vinovata si pe ea.