| Adrian1520 a întrebat:

Salut,pot face apel la a doua instanță dacă nu am făcut la prima?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Apelul se redacteaza si se depune la prima instanta care a judecat fondul cauzei, de regula prima instanta sesizata si trebuie depus intr-un anumit termen. Daca se depaseste termenul apelul va fi respins ca tardiv.
Prima instanta va trimite apelul, impreuna cu dosarul cauzei, la instanta ierarhic superioara, de ex. daca prima instanta a fost judecatoria apelul se trimite la tribunalul din judetul respectiv.
Nu se poate trece peste instanta ierarhic superioara, in ex. dat nu se poate trece peste tribunal si apelul sa se judece de catre Curtea de Apel.

| Adrian1520 explică (pentru Ioandelasal):

Și dacă nu am făcut apel si acum in aprilie se mai judeca odată pot sa fac după asta apel?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adrian1520):

Ti-am spus ca apelul se face dupa ce prima instanta a judecat cauza si a pronuntat o hotarare, bineinteles daca nu esti multumit de hotararea pronuntata. Nu poti face apel daca judecata nu este terminata si instanta nu s-a pronuntat, de altfel nici n-ai hotararea pe care s-o ataci.

| Adrian1520 explică (pentru Ioandelasal):

Ok,mulțumesc