| XxT3rIbL3xX a întrebat:

Salut! Pot plăti o amendă de circulație la poștă? Și cum fac dovada plății?

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Da. Poti plati la oficiul postal. Si dovada platii o faci prin chitanta. Serios, este foarte important sa pastrezi chitanta aia, sa o pui in rama daca se poate. EU am platit o amenda mai de mult pentru viteza si m-am trezit dupa 5 ani cu intentie de executare silita de la ANAF pentru neplata. Daca nu aveam chitanta, ma lua dracu si trebuia sa le platesc. Cel mai bine ar fi sa intri pe Ghiseul.ro, este gratis si o platesti de acasa cu cardul. Fara drumuri la posta, fara sa vorbesti cu persoane plictisite si enervate ca esti acolo, fara chitante pe care le poti pierde. Doar o tranzactie cu cardul pentru amenda care nu poate fi pierduta niciodata si vreo 5 minute, hai 10 ca trebuie sa iti faci si cont.

| XxT3rIbL3xX explică (pentru SuNaM):

Mai întreb ceva, mă duc la poștă și plătesc, primesc chitanță și trebuie să o duc undeva anume? Nu am mai plătit niciodată și nu cunosc.
Sau daca o plătesc online de pe site-ul menționat, primesc mail cu confirmare plată, mă gândesc tot chitanță dar și așa trebuie trimisă undeva anume? Îmi e că plătesc greșit, la ce noroc am nu mi că pot greșii ceva anume pe acolo și mă aleg cu plata făcută dar amendă neplătită?

| SuNaM a răspuns (pentru XxT3rIbL3xX):

Nu nu e ok asa. Doar o platesti si atat. Tu platesti direct in contul Trezoreriei Statutului. Bagi banii in buzunar direct statului. Tu ti-ai achitat datoria si cam atat. Daca faci lucrul asta online, cand faci transferul catre contul trezoreriei( ai un IBAN si faci transfer normal) trebuie doar sa pui la note(detaliile transferului) amenda cu proces verbal ( si iei numarul amenzii de pe procesul verbal) / data, numele tau complet si suma pe care o platesti

Sa zicem ca sa intelegi perfect pui : Plata amenda cu proces verbal X-999009-BCR din data de 32.12. 2003, Popescu Ion si 400 de lei sa zicem. Si asta e, iti trimit si confirmare pe mail, ai confirmare si in tranzactie pe aplicatia bancii si esti in regula.

| SuNaM a răspuns (pentru SuNaM):

Iti dau aici link direct https://www.ghiseul.ro/ghiseul/public/amenzi#

Trebuie doar sa selectezi judetul, localitatea unde ai luat amenda, apoi amenda de circulatie si ai mesajul :,, 21.A.35.01.02 Venituri din amenzi și alte sancțiuni aplicate de către alte instituții de specialitate/AMENZI CIRCULATIE
Cont IBAN configurat de institutie: RO86TREZ70221A470400XXXX ( asta este IBAN-ul unde va trebui sa faci plata). Apoi pui seria procesului verbal, numarul procesului verbal, data intocmirii, data comunicarii( care daca ai semnat pentru. proces este aceiasi cu cea a intocmirii), o poza cu procesul verbal, apoi iti pui CNP-ul de 2 ori pentru ca tu faci plata pentru tine( daca e pe numele altcuiva pui CNP-ul persoanei la persoana pentru care se face plata), nume, prenume, adresa din buletin, adresa de e-mail, apoi dai plateste. In cazul asta platesti cu cardul direct si confirmarea platii o primesti pe e-mail. Si cum ziceam ai confirmare si in aplicatia bancii. Succes! Daca mai ai vreo intrebare, spune-mi ca sa te ajut;)

| XxT3rIbL3xX explică (pentru SuNaM):

Mulțumesc frumos pentru ajutorhappy

7 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu te lua dupa SuNaM. De platit nu stiu daca se poate plati amenda de circulatie la posta. Am gasit undeva ca da.
Trebuie sa faci dovada platii amenzii. Pentru asta citeste aici: https://www.politiaromana.ro/......da-platii.
Daca nu trimiti dovada platii amenzii te trezesti cu amenda la taxe si impozite la primaria de domiciliu, cu majorarile de rigoare.

| XxT3rIbL3xX explică (pentru CodrutElian1990):

Deci trebuie sa trimit printr-un email dovada plății amenzii, adică chitanța?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru XxT3rIbL3xX):

Da, altfel politia, dupa 60 de zile de la termenul de plata de 15 zile, trimite debitul la compartimentul financiar al primariei de la domiciliul tau.
Da, poti trimite copie, nu originalul, prin email, fax, posta etc. la politia din care face parte agentul care ti-a dat amenda, care este din localitatea unde ai fost amendat.