| co43wy a întrebat:

Sa incepem cu inceputu!

Eu sunt in clasa a 12-a la liceu! profil CAD, as dori a ma muta in aceeasi scoala la seral!

Profesori mi-au spus ca ma pot muta ca e tot bine, in clasa a 14-a la seral! (motivu transferului ar fi absentele, medii neincheiate)

Dupa ce am stat o saptamana s-o astept pe directoarea liceului sa vorbesc cu ea, ca ma tot amana ca are treaba colo-colo! Mi-au zis ca nu se poate ca trebuie sa dau 12 diferente, si eu le-am zis ca le dau nu e problema! Dar ei le-o tineau pe a lor.

Eu stiu ca am dreptu de a ma muta de la un profil la altu sau orice altceva, cu conditia de a respecta REGULAMENTUL INTERN AL INSTITUTIEI!
In fine, au zis ca nu se poate, trebuie ori sa ma retrag din scoala si imi depun dosaru la anul! sau sa raman aici si sa raman pe toamna sau chiar corijent!

Acuma vine intrebarile!

Ce pot face pentru a ma muta in acea clasa?
(mentionez ca si in clasa a 11-a si acuma a 12-a pe semestrul 1 am vrut sa ma mut la alta scoala, dar nu au vrut sa-mi dea transferul, asta e a treia incercare esuata din cauza birocratiei)

Daca ma mut de la program normal de liceu la seral, in ce clasa ma baga?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

La seral si la frecventa redusa, ultima clasa de liceu este clasa a 13-a ( nu a 14-a!) Conf. ROFUIP, transferul se putea opera numai in vacanta intersemetriala cu conditia ca, cererea ta sa fi fost aprobata de catre scoala primitoare ( cerere care trebuia facuta inainte de a solicita aprobarea transferului de la scoala de unde vrei sa pleci )

Din ROFUIP (Regulamentul de Organizare si Functionare a Unitatilor de Invatamant Preuniversitar ), Art.147 punctul c):

"elevii din clasa a XII-a, învăţământ de zi, se pot transfera în clasa a XIII-a, învăţământ seral, după absolvirea semestrului I al clasei a XII-a şi după susţinerea, dacă este cazul, a examenelor de diferenţă. În această situaţie, pe diploma de absolvire şi în registrul matricol, se menţionează anul şcolar, semestrul I/ zi, clasa a XII-a şi semestrul II/ seral, clasa a XIII-a. Mediile anuale pe discipline se calculează din mediile celor două semestre."

Vezi si alte prevederi ale regulamentului aplicabil tuturor unitatilor scolare apartinand inv. preuniversitar din Romania:http://www.gscfr.ro/regulamente/r-o-f-u-i-p/

p.s. Te sfatuiesc sa renunti la ideea unui tranfer sau la cea a abandonului in cl. a 12-a --- du-te la scoala, invata si da-ti bacul. Nu are importanta ca il vei lua in vara sau in toamna --- important este sa nu mai pierzi inca un an din viata "tocindu-ti coatele" pe bancile liceului! Orice se poate face/rezolva daca vrei!