Întrebare recomandată | alexland12 a întrebat:

Salut, sunt in clasa a XI-a, daca raman corijent pe primul semestru la matematica de exemplu, ma pot transfera din al doilea semestru la un alt liceu? (acelasi profil)

Răspuns Câştigător
| oOSaritaOo a răspuns:

Bună! Nu te poţi transfera pentru că trebuie să ai media mai mare decât a ultimului din acea clasă în care vrei să mergi şi dacă eşti corigent la o materie nu ţi se încheie media. big grin

3 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Cum adica corigent pe primul semestru?
Pai tati stai putin, corigent inseamna "(Elev sau student) care, la încheierea anului școlar, nu a obținut notă de trecere la una sau două materii și care urmează să dea toamna, din nou, examen la materia sau materiile respective"
Incheierea anului scolar se face dupa 2 semestre, nu?
Nu ai cum sa fii "corigent pe primul semestru" ori esti corigent pe tot anul ori nu esti. Poti sa ai media 1 pe primul semestru, si 9 pe al doilea. Nu esti corigent!

| konfing a răspuns:

Normal ca poti. Tu, ai oficial media 4 pe primul semestru asta nu inseamna ca esti corijent pe vara ci pe semestru asta inseamna ca poti sa te indrepti pe semestrul II asa ca nu iti fa griji si transfera-te.

| FlaviusLuis a răspuns:

Nu Merge.Trebuie sa promovezi la toate materiile sa te poti transfera.