| Xsxsz a întrebat:

Salut, sunt anul 2 la TCM si as vrea sa renunt si sa ma inscriu la telecomunicatii la ETTI. Vreau sa stiu daca este posibil sa mai intru la buget sau macar primii 2 ani facultate?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca la TCM nu ai fost pe loc bugetat poti intra la alta facultate pe loc bugetat, bineinteles daca intri pe un asemenea loc.
Daca ai fost pe loc bugetat poti intra tot pe asemenea loc numai daca platesti perioada facuta la TCM.
Conform art.142 din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| Xsxsz explică (pentru Ioandelasal):

Daca intru la buget pot face primii doi ani gratis si sa ii platesc pe urmatorii doi sau trebuie neaparat sa platesc anul 1 si 2?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Xsxsz):

Din prevederile legale citate rezulta ca trebuie sa platesti anii facuti la prima facultate.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Cred ca stii sau cel putin ai bagat de seama ca am fost jurist si n-am avut nici o legatura cu TCM iar acum sunt pensionar de 8 ani si nu ma intereseaza.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a face anii 1-2 "la buget"/gratis la ETTI va TREBUI să plăteşti taxa de şcolarizare aferentă anilor 1+2 la TCM!

Cel mai BINE ar fi să încerci să te TRANSFERI!
Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......eput-anul/

Toate cele bune!

| Xsxsz explică (pentru bursuc001):

Mersi pentru raspuns.Ar fi si transferul o optiune dar cred ca or sa fie prea multe diferente de dat.

| bursuc001 a răspuns (pentru Xsxsz):

Cu plăcere happy

NU poţi fi cu toate avantajele!
Cel puţin, în acel caz, SCAPI de taxa de şcolarizarewinking
Pentru vreo 4000 de lei cred că se MERITĂ să înveţi materia la vreo 4-5 discipline!

O seară frumoasă!