| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a întrebat:

Salut, TPU

Daca vreau sa ma transfer la alt liceu, dar eu stau doar cu un tutore ( bunicul ) care nu are hartie de la parinti * nu stiu cum se cheama acea hartie* pot sa ma transfer daca liceul la care vreau sa ma duc mi-a acceptat transferul, iar liceul de unde sunt nu vrea sa-mi dea acceptul de a pleca invocand motivul acesta ca nu vor sa stea de vorba decat cu un tutore/parinte legal? CE pot face in acest caz?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

In primul rand, tu esti minor, deci nu ai capacitate de exercitiu.
In al doilea rand procura trebuie sa o dea parintii tai si poate fi facuta doar la Ambasada sau Consulat.
Nu mai sunt acceptate procurile facute la notari straini. Trebuie traduse, apostilate, nu pot fi verificate in Romania si sunt intocmite in conformitate cu legislatia italiana, care e diferita de cea romana.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În mod legal, NU se poate să te transferi deoarece Cererea întocmită de tine sau de o altă persoană - în afara părinţilor, deoarece eşti minor/ă - FĂRĂ a avea Procură ( specială ) dată de unul dintre părinţi este NULĂ ( nu este valabilă )!

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......neze-aici/

Toate cele bune!

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk explică (pentru bursuc001):

Parintii mei sunt plecati in Italia, si pentru a se duce la ambasada e foarte departe de ei si nu au timp saptamana asta... Daca merg eu la un notar nu pot face procura aia aici si sa o trimit prin curier sa o semneze ei?

| bursuc001 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Tu nu ai ce faci!
Unul dintre părinţi TREBUIE să meargă la Ambasadă/Consulat sau la un Notar din Italia şi să facă acea Procură!

| raluk27 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

In primul rand, tu esti minor, deci nu ai capacitate de exercitiu.
In al doilea rand procura trebuie sa o dea parintii tai si poate fi facuta doar la Ambasada sau Consulat.
Nu mai sunt acceptate procurile facute la notari straini. Trebuie traduse, apostilate, nu pot fi verificate in Romania si sunt intocmite in conformitate cu legislatia italiana, care e diferita de cea romana.

| T0T a răspuns:

Ce vremuri cu tine Uncle Dolan...