| DejaVuDoc a întrebat:

Salut TPU, scriu o carte mitica si as dori sa stiu daca cineva are drepturi de autor pe paianjenii giganti, ca sa stiu si eu daca ii pot folosii in carte sau nu.

PS: Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-i folosesti linistit, nimeni nu poate avea drept asupra unor animale, chiar deosebite prin dimensiuni fata de cele reale.

| DejaVuDoc explică (pentru Ioandelasal):

Mersi frumos! Si daca tot te pricepi, de ex. sa zicem ca cineva are drepturi de autor pe roboti cu inteligenta artificiala (care pot gandi si tot asa). Daca tu de ex. vrei sa faci o carte in care ai tot roboti (poate chiar la fel) numai ca in cazul tau acestia sunt controlati, nu au inteligenta artificiala, aici se aplica drepturile de autor?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DejaVuDoc):

Nici aici nu se aplica, roboti au aparut in foarte multe opere SF.

| DejaVuDoc explică (pentru Ioandelasal):

OK, multumesc inca o data! happy

| DejaVuDoc explică (pentru Ioandelasal):

Buna, iti mai pot pune o intrebare? Daca vrei fac si sectiune noua si iti dau funda. happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru DejaVuDoc):

Bineinteles ca poti sa imi pui.
Si nu ma intereseaza funda, asa ca faci cum vrei, poti s-o pui tot aici, sa-mi scrii pe privat sau sa o pui ca intrebare noua.

| DejaVuDoc explică (pentru Ioandelasal):

De ex. asa cum se aplica CR la animale si asa, se aplica si la foc sau lucruri de genul nu? Gen daca cineva a putut sa controleze focul pot si eu sa il fac albastru nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DejaVuDoc):

Poti sa-l faci cum vrei si sa fie controlat oricum, nu incalci nimic.