| Cosminaailie a întrebat:

Salut TPU! Ştiți dacă-mi pot face o procură doar cu prezența unui singur părinte? Celălalt este plecat în străinătate şi nu are unde să găsească un notar în străinătate.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui varsta si de ce procura este vorba.
Banuiesc ca esti minor si vrei o declaratioe a ambilor parinti ca sa pleci in strainatate cu un insotitor major.
Parintele aflat in strainatate poate da declaratia la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si ti-o trimite prin posta sau curier rapid.
Ambii trebuie sa indice acelasi insotitor major.
Daca am gresit cu declaratia si chiar ai nevoie de o procura speciala tot asa este procedura si tot de la o reprezentanta diplomatica o poate obtine.

regis
| regis a răspuns:

Nu poate, decat prin instanta.
Daca nu gaseste notar in străinătate (bietii straini, ei cum se descurcă fara?!?), Se poate adresa consulatului sau ambasadei, din cate stiu se poate da declarația in fața lor.