| SlejiuchCatalin004 a întrebat:

Treaba stă în felul următor, sunt cativa care vor sa se ia de mine și fiind mai mulți(sa fie si seara) evident ca nu pot face față. Si m-am gandit sa iau o rozeta, pumnal cum vreti voi sa-i spuneti. Ce as putea păți daca as folosi-o? Gen legitima aparare, nu sa dau eu primul in ei. Eu ii astept sa vina și cum a dat unul din ei, atunci sa dau si eu. Vreau un raspuns cat mai eficient nu cu "conform art x..." mulțumesc frumos.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se dovedeste ca ai fost in legitima aparare atunci nu patesti nimic.
Daca nu se dovedeste atunci poti fi acuzat de o infractiune, in functie de urmarile actiunii tale, mergand de la vatamare corporala si pana la tentativa de omor.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus ar putea fi legitima aparare, depinde de probele pe care le ai tu sau adversarii tai.
P.S. Si crezi oricare dintre noi, chiar juristi fiind ca si mine, pot da un raspuns mai bun decat prevederile Codului penal privind legitima aparare? Orice raspuns, mai ales cele care nu au legatura cu intrebarea, nu poate fi ma bun decat prevederile legale.

| SlejiuchCatalin004 explică (pentru Ioandelasal):

Si ce as putea păți ca am avut "arma alba" si am folosi-o dupa ce am fost agresat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SlejiuchCatalin004):

Daca se dovedeste ca ai fost in legitima aparare atunci nu patesti nimic.
Daca nu se dovedeste atunci poti fi acuzat de o infractiune, in functie de urmarile actiunii tale, mergand de la vatamare corporala si pana la tentativa de omor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasă legea, faza e alta.
cum văd eu situația: o să ajungi să-ți iei bătaie cu propria rozetă

| SlejiuchCatalin004 explică (pentru anonim_4396):

Iti zic eu ca daca apuci sa prinzi unul bine, restul nu o sa mai sară.

Răspuns utilizator avertizat