| 19Martinel98 a întrebat:

Salutare. Am in grupul de prieteni un baiat, mai idiot de felul lui, care tot spune ca el a "lucrat" ca distribuitor de droguri. Stim cu totii ca minte de ingheata apele si ca n-a facut asta. Intrebarea e, daca suna cineva la politie sa-l denunte, poate pati ceva? Cum se poate dovedi ca idiotul a fost distribuitor daca el n-a facut asa ceva?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca suna cineva la politie sa l denunte, poate pati ceva?
Un denunț se face în scris.

| anonimg a răspuns:

Cei care îl vor pârâ vor fi folosiți obligatoriu ca martori de către politie.
Și da, poliția se va sesiza și va veni la domiciliul lăudărosului cu mandat de percheziție și de arest.
Iar apoi vi-l veți face dușman.
Cel mai bine este ca să nu îl băgați în seamă. Din contră, voi ați putea să-i spuneți că lucrul acesta nu este o laudă, ci o rușine.
Mai spuneți-i că noi românii avem un proverb care spune așa: "Pasărea pe limba ei piere".
Când lăudărosul va deschide acest subiect, spuneți-i că nu va place, și să discutați despre altceva, despre lucruri care nu au legătură cu lauda unuia sau altuia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca suni numai asa la politie, trebuie sa spui si numele tau + iti pot afla nr de telefon.Dar in cazul unei reclamatii oficiale o sa se ia masuri. Ba vor urmari activitatea online/conversatiile baiatului cutare. ba vor merge direct la el. Dar daca se dovesdeste ca acuzatia este Nefondata, voi ati facut numai o "farsa" O sa fiti acuzati VOI de calomnie, pentru declaratie mincinoasa +utilizarea resurselor politiei.

| iKireS a răspuns:

Pai nu o sa-i faca nimic daca nu au dovezi

| 19Martinel98 explică (pentru iKireS):

Si daca mergem la politie cu inregistrarea audio in care spunea ca vindea droguri? De asemenea, mai e pe inregristrare si o parte in care spune ca n a stiut ce transporta initial, abia dupa ce a renuntat si a dat seama ca erau droguri.
Am vrea sa mergem la politie cu inregistrarea ca sa l cerceteze putin, sa l invatam o lectie, sa nu mai fie asa "smecheras" cu noi.
E posibil s o pateasca rau, gen dosar penal si puscarie sau doar sa se faca niste cercetari apoi sa l lase in pace?