| Anonim53220 a întrebat:

Salutare. Am vrut sa imi fac un cont pe Superbet si imi spune ca CNP-ul a fost folosit. Nu am mai avut nicio legatura cu Superbet pana acum. I-am contactat dar in afara de email-ul cu care a fost facut contul (pe care nu il cunosc) nu vor sa imi furnizeze nimic mie, doar politiei. Nici numele de pe cont sau macar data crearii contului ca sa pot elimina niste probabilitati.

Nu mi se pare normal ca sa nu am acces la informatii despre un cont facut cu identitatea mea. Ce sugerati sa fac? Nu m-as duce direct la politie acum.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E posibil să fie un soi de furt de identitate, probabil cineva dintre apropiații tăi.
Ar trebui totuși să faci o sesizare la Poliție. Nu de alta, dar să nu cumva să te trezești cu vreo scrisoare de la ANAF cum că ți se blochează conturile că nu ai plătit impozit pe câștiguri la jocuri de noroc.
Și ai mai putea, în virtutea GDPR, să le ceri celor de la Superbet să închidă contul asociat CNP-ului tău și să șteargă toate datele legate de el. Mai ales că tu chiar poți dovedi că e vorba despre datele tale personale

| Anonim53220 explică (pentru mihai69):

Ok. Chiar mi-ai dat niste idei. Multumesc

| Georgian22 a răspuns:

De obicei echipa lor era destul de receptiva, dar in cazul asta e vorba de un furt de identitate, contul fiind validat cu o poza a buletinului si a unei facturi. Tot cineva apropiat ti a facut treaba asta. Daca nu o rezolvi cu echipa lor, ar trebui sa ajungi la politie pentru o investigare, ulterior o judecată. Dar e prea mult in situația asta.
Ps: am cont la ei si nimic bun acolo, ai grija