| xanax a întrebat:

Salutare, dupa cum stiti in tara noastra se aplica legile statului. Daca e sa ajungi in judecata ca invinuit, inculpat, parte vatamata, martor etc, esti supus acestor legi ale statului laic in principiu.Totusi in fiecare sala de judecata se afla o biblie [ortodoxa bineanteles, ca celelalte nu sunt valabile dupa mintea popilor]pe care biblie esti invitat sa pui manuta si sa juri ca vei spune adevarul, bla, bla, bla. Daca esti mai rebel poti spune ca nu ai treaba cu basmele poporului evreu din epoca bronzului, si ai alternativa de a jura pe onoare si constiinta[ce-o fi aia in cazul unora e greu de spus]. Daca nu juri pe biblie si magistratii au un fetis cu cartulia asta te-ai aranjat, intre noi fie vorba. Dar intrebare intrebatoare, daca nu esti judecat dupa legile lui Moise, care legifera de altfel lucruri de bun simt cum ar fi uciderea cu pietre a femeilor adultere, al copiilor nesimtiti si obraznici, al homosexualilor si zoofiilor, etc, de ce se afla biblia acolo, ce treaba are justitia cu ea? Pana la revolutie daca faceai propaganda religioasa si dadeai biblii in stanga si in dreapta puteai ajunge la bulau, si tot codul penal din 68 e si acum in vigoare cu unele art abrogate

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Justitia are treaba fiindca asa s-a prevazut in codurile procedurale, de procedura civila si penala si aceste prevederi au fost introduse de Parlament. De altfel poti sa nu depui juramantul cu mana pe Biblie, exista si varianta de juramant pentru cei care nu vor.
Si aceasta n-are absolut nici o legatura cu legislatia penala ante 1989 si cu faptul ca se aplica tot Codul penal din 1968, acesta a fost modificat destul de serios dupa aceea. Numai bine!

| xanax explică (pentru Ioandelasal):

Stiu ca exista alta varianta de juramant dar cum crezi ca vei fi privit daca nu juri pe biblie si cei care te judeca sunt convinsi ca acea carte e ceea ce pretind crestinii ca este?

| Ioandelasal a răspuns (pentru xanax):

Nu are nici o importanta pentru judecator si cred ca nici pentru altii, cel putin pentru mine nu are, faptul ca o persoana depune juramantul in a doua varianta si nu in prima. Fiecare este liber sa creada ori sa nu creada in ceva, credinta tine de intimitatea fiecaruia. Numai bine!

| fulgerul a răspuns:

Gresesti,este doar o problema procedurala.Nu te obliga nimeni sa juri pe biblie,chiar esti intrebat daca esti de alta religie,ridici frumusel mana in sus sub semn de juramant si juri in religia ta. JURAMANTUL,in general e o prostie! Daca ajung in fata instantei, spun adevarul. Daca vreau sa fentez instanta, angajez un avocat.De ce s-au inventat avocatii? Sa minta in locul tau!

| benny a răspuns:

O prostie, in Romania daca ai ''pile'' nu vei pati nimic, dar daca esti un om de rand va fi vai de capul tau.