| invisibleboy a întrebat:

Se poate, mergand pe strada normal...sa te opreasca un politist si sa-ti ceara sa te legitimezi?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate si daca ai act de identitate(ai peste 14 ani) trebuie sa-l prezinti. In caz de refuz te poate conduce la cea mai apropiata sectie de politie pentru verificarea identitatii, de asemenea te poate amenda. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este perfect legal! Îți poate da și amendă dacă nu ai buletinul la tine...

| invisibleboy explică (pentru anonim_4396):

Lol, ce tampenie, dar in cazul minorilor care nu au mai mult de 13 ani?, ca ei nu au buletin

| anonim_4396 a răspuns (pentru invisibleboy):

Nu știu... nu i-ai spus că nu ai luat buletinul?

| invisibleboy explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt eu persoana in cauza, eu doar am intrebat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,cu precizarea ca trebuie sa se prezinte si sa se legitimeze el mai intai.Refuzul de a prezenta documentele de identitate se sanctioneaza cu amenda. Daca esti minor, te poate conduce la sectie pentru verificarea identitatii tale.Numai bine.

| invisibleboy explică (pentru anonim_4396):

Iar daca minorul nu doreste in niciun fel sa se legitimeze?, ce se intampla atunci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru invisibleboy):

Tocmai am spus mai inainte:te retine la sectie pina iti verifica identitatea sau poate chiar sa cheme parintii pentru confirmare.Depinde de cel care te-a retinut.Numai bine.

| invisibleboy explică (pentru anonim_4396):

Eu am intrebat daca nu vrei sa te legitimezi nici la sectie, ce pot sa mai faca?

| anonim_4396 a răspuns (pentru invisibleboy):

Te pot amenda si te pot retine.Nu te sfatuiesc sa iti pui ambitia cu ei. Oricum vor afla cine esti.

| DeathDealer a răspuns:

Da, are dreptul sa te opreasca si poate sa iti dea si amenda (asta in cazul in care nu ai cardul de identitate la tine)

| invisibleboy explică (pentru DeathDealer):

Tu stii?

| DeathDealer a răspuns (pentru invisibleboy):

Da pentru ca am luat si amenda 150 de lei... asa ca daca nu as sti nu as vorbi. si era vorba de cei ce au nu de cei sub 14 aniwinking