| Lusca1995 a întrebat:

Știe cineva daca trebuie sa dau reexaminare pentru a-mi redobandi permisul auto suspendat pentru 90 de zile pentru ca nu am oprit la calea ferată?
Unii spun ca se da doar pentru alcool, reexaminare.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sustinerea testului pentru a reduce suspendarea dreptului de a conduce la 30 de zile este obligatorie, indiferent pentru ce a fost suspendat.
Nu se reduce suspendarea in anumite cazuri.
Conform legislatiei rutiere, citez:
"ART. 221.(1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;
c) in ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
d) in ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca:
a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
c) a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;
d) sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune.
(4) Verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie consta în completarea unui test-grila, ce conţine 15 întrebări din legislaţia rutieră. Este declarată "promovată" persoana care a formulat răspunsul corect la cel puţin 13 întrebări.
  (5) Contravenientul este obligat să susţină examenul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, în perioadă executării sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce, în zilele stabilite, săptămânal, la nivelul serviciului poliţiei rutiere."
Fata de aceste prevederi nu poti obtine reducerea suspendarii, conform alin.2, lit d) din prevederea citata.

| Felys a răspuns:

Eu stiu ca reexaminarea este pentru a scurta perioada la 30 zile, sotului meu ii suspendase permisul 90 zile pentru viteza si dupa 30 zile a dat reexaminare la cerere si i-au dat permisul dupa 30 zile