| puscahoreangaion a întrebat:

TPU vreau sa va intreb, poate un instalator desemnat de asociatia de proprietari si fara autorizatie si legitimatie de identificare sa umble pe coloana de apa calda a blocului?
poate asociatia cu acordul proprietarilor unei scari sa-mi taie racordul de apa calda din retea, chiar daca sunt cu platile la zi? dati-mi o solutie la aceste 2 probleme! dau cea mai mare funda!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asociatia de proprietari poate angaja orice meserias. Ca acesta nu are autorizatiile necesare pentru executarea unor lucrari este problema lui, dar la reparatii, de regula, nu se cere vreo autorizare.
Daca esti cu platile la zi nu pot sa-ti intrerupa apa calda. Cere-le sa nu o faca si, daca totusi o fac, poti actiona asociatia in judecata si sa le ceri daune.