| Ella5637 a întrebat:

Un amic a furat din imedio o sticla de suc din prostie si in parcarea mall ului respectiv a venit un om care l a luat efectiv pe sus sa l duca in mall si la intrarea in mall l a batut si i-a luat sticla neinceputa si el a fugit cumva dar nu a mai venit ala dupa el. Este posibil sa cheme poltia paza si pe bazele inaginilor sa ii faca dosar penal sau sa il cheme la declaratii? Ce se poate intampla cel mai rau? Mersi

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Magazinul nu o sa mai faca nimic, nici macar plangere penala, deoarece au recuperat paguba, de altfel era o valoare mica si nu s-ar fi inceput urmarirea penala pentru o valoare asa mica.

| Simpatic a răspuns:

Nu o sa se mai duca cel de la paza la politie pentru ca l-a lovit pe amicul tau!
Si amicul tau ar putea depune la randul lui plangere pentru loviri si/sau vatamare corporala daca exista, dar nici el nu va depune plangere si este intelep sa nu o faca, pentru ca a furat.
2 chestii rele care se anuleaza reciproc una pe alta...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca l-au batut, nu cred ca se mai complica sa-l dea si la politie.
Dar daca mai intra pe acolo... Se repeta bataia.

| minrest a răspuns:

S-ar putea intampla ceva groaznic amicului tau, sa nu mai fure. Nu il mai reclama la politie, gata, considera cazul inchis. Totusi, sa furi suc din supermarket, ce looser. II daceam eu patru lei, sa isi ia suc, daca aveam ocazia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai rău se poate săi urmezi "exemplul" ai grija bossul ce prieteni și tovarăși îți faci că-ți fac ei probleme nu-i nevoie sa țile faci tu.

| KovacsB a răspuns:

Misto amici mai ai.

| SuNaM a răspuns:

Nu. Totul trebuia făcut pe loc. Dacă ar fi vrut sa ii facă rău, l-ar fi ținut acolo pana venea politia și îl duceau la masteratul de bărbăție direct. S-au mulțumit doar sa ii dea o lecție. Data viitoare, dacă nu va pricepeți, nu va duceți la furat)) ( nu furați din Mall uri pentru o sticla de suc dracu, fura de la un magazin de cartier)

Totuși, l-au bătut bine? Sau doar o palmuiala d aia mai mult sa l sperie?