| AlexSnd a întrebat:

Buna seara,astazi am fost cu un prieten in Bershka sa isi cumpere ceva,eu am vazut ceva ce mi-a placut si fara sa gandesc am bagat in ghiozdan,si cand sa ies au tiuit alarmele, a venit paznicul la mine si nu a apucat sa ma intrebe ce am in rucsac i-am spus eu totul. Apoi a venit o fata de la Bershka si imi zicea ca suntem o banda etc..Domnul de la paza era amabil si mi-a spus sa nu mai fac ca nu se intampla nimic o sa dau niste declaratii la politie si in cel mai rau caz,o sa platesc o amenda. A venit politia, mi-a luat dclaratii, si la sfarsit mi-a spus sa vin maine cu unul din parinti ( am 17 ani ),si sa vin si cu bani la mine sa platesc,la brshka ce am luat,am spus bine o sa vin,si i-am spus daca o sa imi faca dosar penal,si politistul imi zicea ca da o sa imi faca dosar etc,dar un jandarm mi-a zis ca judecatorul va hotari asta, si a ramas ca maine sa ma duc cu unul din parinti sa platesc ce am luat de la Bershka dupa sa vad ce mai imi face. Intrebarea mea e urmatoarea, ce as putea sa patesc? Oare as putea sa scap decat cu o amenda?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa ai dosar penal pentru furt.
Fiind minor si daca n-ai antecedente se va lua impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate. Conform Codului penal, citez:
"ART.228. Furtul
  (1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără  consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
"CAP. I.Regimul răspunderii penale a minorului
  ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor  se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74."

mira
| mira a răspuns:

Straduieste sa-ti controlezi pornirile.La varsta asta poti discerne intre bine si rau.Nu tot ce-ti place trebuie sa-ti apartina fara sa muncesti.Maine cred ca vei beneficia de intelegere, dar rusinea pe care o vei trai alaturi de ai tai sper sa-ti ramana in memorie toata viata ca sa te fereasca de alte tentatii.

| untu a răspuns:

Sa va fie rusine! Cum ai putut sa faci asa ceva? Ti-ai facut de ras de parintii tai! Daca voiai asta, puteai sa discuti cu parintii tai, ei pot sa va dea suma de 400 de lei daca au! Dar daca nu au, trebuia sa vorbesti cu parintii, cu rude sau cu colegii sau cu prietenii tai despre cum poti sa-ti faci rost de bani si vei putea sa muncesti pe undeva ca sa-ti strangi banii si vei putea sa cumperi tot ce doresti! Cel mai rau e sa-ti platesti parintii tai o amenda mare! Parintii tai se vor supara foarte tare si o sa-ti primesti pedeapsa acasa! Cel mai bine e sa-ti mergi la un magazin si sa-ti ceri scuze si sa nu se mai repete si il rogi sa discute cu politistul sa nu se mai dea amenda si o sa vi se mai dea o ultima sansa si sa nu se mai repete niciodata povestea cu furtul!

| Clubăreală a răspuns (pentru untu):

Ia-l mai usor ca-I copil..uau..a furat, mare chestie, astia din politica fura cateva milioane de euro, la ei nu te duci sa le zici 'sa-ti fie rusine'? ii doare pe ei. Nu zic ca nu a gresit, dar e copil, bine ca nu a omorat pe cineva. Alex, domnul te-a luat cam tare, dar are dreptatea lui.

| sabin89 a răspuns (pentru untu):

"Cel mai rau e sa-ti platesti parintii tai o amenda mare!"
Cum poate cineva sa-si plateasca parintii?
"Cel mai bine e sa-ti mergi la un magazin"
Cum poate cineva sa-si mearga? happy

| costy4ever11 a răspuns:

Nu faci puscarie de la asta. Stai calm.

| AlexSnd explică (pentru costy4ever11):

Nu e vorba de asta, pe mine ma intereseaza mai mult daca ar putea sa imi dea decat o amenda ..sau daca imi face dosar penal cat timp o sa dureze si daca mai pot da de permis

| Tatiana33 a răspuns:

Astadepinde si de ce ai furat!

| AlexSnd explică (pentru Tatiana33):

2 perechi de adidasi si o vesta, in valoare de aproximativ 400 lei