| asperger3 a întrebat:

Urgent. Am o cunostinta condamnata oficial la 5 ani cu executare pentru luare de mita. Sentinta a fost data de Curtea de apel.
Ce cai de atac mai sunt?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca la Curtea de Apel cauza s-a judecat pe fond, in apel sau recurs ori daca hotararea Curtii de apel este definitiva. Fara aceaste nu putem spune ce cai de atac mai sus. Revino cu cele doua si o sa-ti dau un raspuns concret.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Recurs, dar daca sentinta este efinitiva numai are ce sa faca, asta e România țară de corupti, si de hoți. Doar nu crezi ca de bun ce a fost face pușcarie, ca dacă omul era cinstit si îsi vedea de treaba lui si muncea cinstit nu il baga nimeni in pușcarie, dar daca este lacom, atunci asta e, sa stea după gratii.

| asperger3 explică:

Am uitat. A fost proces la tribunal cu drept de apel. Acum e definitiva sad

| Ioandelasal a răspuns (pentru asperger3):

In acest caz mai exista doar caile extraordinare de atac (contestatia in anulare, recursul in casatie, revizuirea si redeschiderea procesului penal în cazul judecării în lipsa persoanei condamnate), bineinteles daca sunt indeplinite conditiile prevazute in vreuna dintre acestea.

| asperger3 explică (pentru Ioandelasal):

Ok. Multumesc.