| lovemeoana a întrebat:

URGENT! hei. acum o saptamana am facut portare (cosmote-Vodafone& abonament-abonament). am incheiat un contract (la cared am fost pacalita, dar nu conteaza) care consta in : 8 euro/ luna cu minute, mb, bla bla. am primit si un telefon pentru care am platit o diferenta. doamna de la Vodafone mi-a zis ca, cererea a fost acceptata si portarea se va face in maxim 5 zile. dar azi cand am intrat pe pagina oficiala si am pus o serie de intrebari am aflat ca cererea de portare a fost respinsa. si ca trebuie sa fac alta. acum daca vreau sa anulez contractul se poate? daca da, cum trebuie sa procedez?

3 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

In principal se poate in 15 zile de cand ai facut primul contract de portare. Ideea este cu telefonul ca o sa-ti zica ca nu se poate din cauza telefonului, dar tu poti sa le spui ca nu a intrat in vigoare contractul semnat si serviciile de pe el si ca te adresezi la protectia consumatorului. O sa ai un pic de furca dar se rezolva.

| lovemeoana explică (pentru MeConstantine):

Aha. deci daca se poate, o sa le dau telefonul inapoi si cam atat? si pe contract trebuie sa puna o stampila ceva care sa arate ca e anulat. nu?

| MeConstantine a răspuns (pentru lovemeoana):

Da. Dar mai intai adreseaza-te si la cosmote daca de la ei pleci sa iti zica si ei ca se poate happy sa ii prinzi pe cei de la Vodafone in joc. Oricum pe contractul de portare trebuie sa scrie si detaliile acestea. Telefonul trebuie cam dat in aceleasi conditii