| Anomaly080 a întrebat:

URGENT. Salut, pentru pistol cu alice si co2, am nevoie de permis? Multumesc! Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai nevoie de permis de portarma ci de autorizarea organului de politie, aceasta arma se incadreaza la categoria C, Arme şi muniţii neletale supuse autorizării, din anexa la L.295/2004, privind regimul armelor şi al muniţiilor, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare.

3 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Nu,nu ai nevoie de permis.Atat ca se considera infractiune sa intri cu el in institutii.(scoli, magazine, fime de toate felurile, intelegi tu).

| Anomaly080 explică (pentru siriusblack98):

Dar am voie sa il am la mine pe strada?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Anomaly080):

Da,atata timp cat nu te observa un polititst.Pentru ca detinerea lor nu este ilegala dar folosirea sau posesia lor in spatii publice este.Tu in mod normal nu ai voie sa tii asa ceva la tine sau sa folosesti decat in spatii special amenajate tirului cu CO2/alice sau paintball.Si banuiesc ca si in spatiile unde se folosesc armele reale.