| anonim_4396 a întrebat:

BUNA! Daca la proba orala pentru bacalaureat la engleza nu vorbesc in engleza, nu zic nimic se intampla ceva rau? Ma afecteaza in vreun fel?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Evaluarea competententei lingvistice ( proba C) se face prin 3 tipuri de probe:
*proba de intelegere a unui test audiat
*proba scrisa
*proba orala
Pentru fiecare din cele 3 probe se stabileste un anumit nivel de competenta(de la A1 la B2)--- vezi in link:http://isj.gj.edu.ro/wp-content/uploads/2012/10/Procedura_755_Proba_C.pdf

Nu refuza!
(6)"Candidatii care refuza sa rezolve subiectele propuse se considera ca nu au sustinut proba de evaluare a competentelor lingvistice intr-o limba de circulatie internationala studiata pe parcursul invatamantului liceal "
Deci, pe diploma de bac, respectiv pe verso-ul acesteia("Situatia la examenul de bacalaureat") in dreptul punctului C-evaluarea competentelor lingvistice in limba engleza", toate rubricile de evaluare se vor bara.
Punctul C de pe diploma de bac este echivalentul unui certificat de competenta lingvista intr-o limba de circulatie internationala--- lipsa lui poate sa devina un impediment in viitor (de ex. la o angajare, in conditiile in care marea majoritate a angajatorilor pretind competente intr-o limba straina si competente digitale)

| alessia5158 a răspuns (pentru alessia5158):

Cei care refuza sa rezolve subiectele sau cei care nu se prezinta la toate probele de evaluare a competentelor NU promoveaza examenul de bacalaureat!
Vezi, in link, manualul procedurilor pentru desfasurarea probelor A,B, C si D :http://isjcs.ro/......aureat.pdf

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimic deosebit, doar pici bacul

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu poti lua nota de trecre daca nu vorbesti nimic.

| Stelian2015 a răspuns:

Nu iei examenul.

| Socea_Rares_1990 a răspuns:

Pai o sal mai dai la anul cand repeti clasa.