| Laura20035647 a întrebat:

Spuneți-mi și mie ceva cărți bune pentru copii de 12 ani sau mai mari.Pot sa fie pana la 18 ani ????.Sa nu fie din astea gen Singur pe lume sau Print și cerșetor adică cărți vechi. Vreau o carte care sa imi capteze atenția și sa ma facă sa vreau sa o citesc.Sa fie gen Twilight sau Harry Potter. Mersi ????

Răspuns Câştigător
| PaulaAndrada a răspuns:

L.J.Smith-Cercul secret(3 volume)
Rick Riordan-Percy Jackson(5 volume)
Rick Riordan-Eroii Olimpului(1 volum in romana)
Rick Riordan-Magnus Chase si zeii din Asgard(1 volum in romana)
C.S. Lewis-Cronicile din Narnia(7 volume)
Cornelia Funke-Inima de cerneala(2 volume in romana)
Philip Pullman-Materiile intunecate(3 volume)
Cassandra Clare-Instrumente mortale(6 volume)
Lois Lowry-Numara stele.O poveste din Copenhaga
Holly Goldberg Sloan-Din 7 in 7
Lynda Mullaly Hunt-Ca pestele in copac
Lauren Wolk-Wolf Hollow

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

John Green-Sub aceeasi stea
John Green-Cautand-o pe Alaska
John Green-Orase de hartie
Lectura placuta!

| Romanul86 a răspuns:

Legendele Olimpului, Odisea lui Ulise, Cărți scrise de Jules Verne cum sunt: Insula Misterioasă, Căpitan la 15 ani, 5 săptămâni în balon, 20000 de lege sub mări, Copii Căpitanului Grant, apoi Păcală, Poezi de V Alecsandri, Din lumea celor care nu cuvântă de E Gârleanu, Nastartin Hogea de Anton Pann, Nuvele de Caragile, Povești, povestiri de Delavrancea, Fabule de La Fontain.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Percy Jackson - Rick Riordan
Steelheart - Brandon Sanderson

| Miu_Stefan_1999 a răspuns:

Buna! Tom Sawer sau Nelly Rapp, Robinson Crusoe, Vantuldin luna, Cartile de Roald Dahl si de David Williams cred ca sunt potrivite pentru aceasta varsta, oh, da sa nu uiti de secrete de familie si de Mostenirea carti foarte interesante.

| varogsanuvasuparati a răspuns:

Una dintre cărțile mele preferate este Hamit şi Kinza de Patricia St. John. Am 12 ani. Se poate găsi în format audio pe cartiaudio.eu, din âte știu