| itmengo a întrebat:

as dori ceva lecturi interesante si placute de citit.
sfat : mi-e imi plac pc-urile in general si chestiile despre ele dar ma multumesc si cu orce alta lectura interesanta.
ca sa dati un raspuns foarte satisfacator ar fi indicat sa spuneti(daca sunteti draguti sa lasati un link ar fi super) ce ati citit fie el articol roman carte etc, sa spuneti despre ce ati citit si daca se poate genul si chiar o nota
faceti ce puteti mai bine din ce am scris eu sus si aveti garantata o funda! multumesc anticipatwinking

Răspuns Câştigător
| Alicemaria23 a răspuns:

Scuze, dar nu pot sa iti trimit link-uri, deoarece sunt pe telefon. Daca iti plac cartile de actiune, aventura, SF, eu iti recomand triologiile Divergent de Veronica Roth( nota 10- preferata mea), Hunger Games (nota 9, 5) si Labirintul (8- din punctul meu de vedere e mai mult pentru baieti, dar au meritat citite). Despre aceste corti trebuie sa știi ca s-au facut si filme, care chiar au ajuns in top: pentru tr. Divergent: Divergent, Insurgent( si o sa mai apăra încă 2 anii viitori), pentru tr. Hunger Games: au aparut 3 ( o sa mai apăra in toamna unul) si tr. Labirintul: a părut unul si o sa mai apta anii viitori. Daca vrei romane iti recomand carti de epoca din colectia "Iubiri se Destine" ( cum ar fi Maria Tudor- povara frumusetii -9, Iubire si moarte la Venetia-8, Anne Boleyn-9)sunt finute si dragute. Altfel de romane adolescentine as putea spune, sunt Sub aceeași stea-10, Cautand-o pe Alaska-10, Orase de hartie-9 ( pentru prima si a treia s-au facut filme, iar primul a castigat la M TV movie awards), Cercul secret- trei carti scrise de L J Smith -9, 5 ( asta e cu vrajitori si te tine tare in suspans, s-a facut si serial de un sezon, mai diferit de carti, dar GENIAL), Jurnalele Vampirilor- L J Smith-9, 5 ( cu serial de care sunt sigura ca ai auzit, e GENIAL) Fulgi de iubire-10 ( e de Craciun, e foarte finuta si sunt trei povesti scrise de autori diferiți ), Daca as ramane-9, 5( tragica, dar foarte draguta, s-a facut si film), Cioburi de stele-9( minunata, o sa apăra in curând si a doua carte), Tuturor baietilor pe care i-am iubit-9( comica si draguta), Jurnalul unui adolescent timid-8, 5( am ras ceva, s-a facut si film), Hotul de carti-10( s-a facut si film, e minunata), O scrisoare pierduta- I L Caragiale-10( una dintre putinele carti romanești care chiar ma atrag), Rome si Julieta-9, 5- sigur ai auzit de ea( s-au facut si 4 filme, il recomand pe cel din 2013). Ar mai fi si Ce-am facut când am tăcut- Andreea Esca-10 ( totul despre cariera ei, pe mine ma ajuta in domeniu de aceea am cumparat-o, dar am mai imprumutat-o si mi-au spus ca le-au placut. Sper ca te-m-a ajutat daca mai vrei sa stii ceva din domeniul acesta de ajut ce cea mai n-are placere, apropo, in legatura cu notele, asta e strict parerea mea si sper ca si a ta sa fie la fel. Spor la citit! ☺️

| itmengo explică (pentru Alicemaria23):

Bun, dar ceva asa mai de baieti ceva horror ce te tine intr-un suspans nebun? ca eu nu citesc povesti de dragostewinking mersi de intelegere

3 răspunsuri:
| WarriorCat a răspuns:

Mr.Mercedes de Stephen King.

| Alicemaria23 a răspuns:

Primele trei sunt sigura ca te vor fascina. Sunt destul de neutre, as putea spune ca se potrivește mai mult acțiunea băieților.